Subiect "Iesire la pensie anticipat partial" Deschis de Tuca Razvan la data: 02/21/2023 7:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Iesire la pensie anticipat partial
Scris de: Tuca Razvan la data: 02/21/2023 7:12am
Gen:
Data nasterii:30.11.1970
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Armata se pune la socoteala, daca vreau sa ies anticipat partial la pensie? si cand pot ie si anticipat partial la pensie? vreau sa mi spuneti si calculul provizoriu facut de aplicatia dvs. daca este cat mai aproape de realitate? Multumesc!
Re: Iesire la pensie anticipat partial
Scris de: GicaH la data: 02/21/2023 10:51am
Tuca Razvan :
Gen:
Data nasterii:30.11.1970
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Armata se pune la socoteala, daca vreau sa ies anticipat partial la pensie? si cand pot ie si anticipat partial la pensie? vreau sa mi spuneti si calculul provizoriu facut de aplicatia dvs. daca este cat mai aproape de realitate? Multumesc!

Dupa actuala lege a pensiilor 263/2010 puteti iesi la pensie anticipata partial dupa împlinirea varstei de 60 ani, cu stagiul complet de cotizare de 35 ani, fara stagiul militar, care se pune in calcul doar la pensionare limită de vârstă, vare acum la barbati este de 65 ani.
Re: Iesire la pensie anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 02/21/2023 10:54am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere :
- Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 30 noiembrie 2035 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar.
- Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar.

Daca datele introduse de dv in programul de calcul sunt corecte rezultatele vor fi cu o aproximatie de cca 2-3 % pentru un timp limitat.
In cazul rezultatelor iesite din calcul la programelor dv consideram ca nu se incadreaza in aceasta marja de eroare deoarece :
- Pana la iesirea dv la pensie presupunem ca prevederile legii pensiilor vor fi modificate semnificativ.
- In doua din programele utilizate ati introdus indice de corectie si acesta avem sigurata ca este acordat numai in anul acesta .
- Persoanele pentru care ati folosit programele de calcul pensie dupa luna decembrie 2008 trebuia sa contribuie obligatoriu la pilonul II de pensii iar dv nu ati selectat aceasta contributie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1