Subiect "pensie cu reducerea varstei" Deschis de violeta barbir la data: 02/23/2023 6:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie cu reducerea varstei
Scris de: violeta barbir la data: 02/23/2023 6:48am
Gen:M
Data nasterii:13.01.1959
Stagiul de cotizare:32 ani 8 luni, din care 6 ani 6 luni si 27 zile au fost lucrati in grupa a II a 100%, inainte de 01.04.2001.
Alte date:In afara stagiului cotizare realizat mai are armata efectuata 1 an si 4 luni si studii superioare 4 ani
Intrebare:Poate iesi la pensie de varsta cu reducerea varstei pentru grupa de munca la 01 mai 2023?
Re: pensie cu reducerea varstei
Scris de: la pensie la data: 02/23/2023 9:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 13 ianuarie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiaza de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru perioada stagiului militar si pentru studii superioare. Perioada studiilor superioare se ia in calcul daca acestea au fost urmate la zi, au fost absolvite cu diploma si in acea perioada nu a realizat stagii de cotizare.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si se poate pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta. Pentru aceasta reducere de varsta de pensionare trebuie sa aiba realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani si persoana respectiva il realizeaza fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii superioare.
Re: pensie cu reducerea varstei
Scris de: violeta barbir la data: 02/23/2023 11:32am
Va multumesc foarte mult!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1