Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Lacramioara la data: 03/15/2023 9:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Lacramioara la data: 03/15/2023 9:43am
Gen:masculin
Data nasterii:20.07.1967
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:din care 7 ani si 4 luni grupa2 100%
Intrebare:Cand poate iesi la pensie si cat
trebuie sa fie stagiul de cotizare la barbati
pentru pensia anticipata partial
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/15/2023 10:05am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 20 iulie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiaza de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu de cotizare total de 37 ani si 9 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 8 luni adica in data de 20 martie 2030.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 20 iulie 2027. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pentru pensia anticipata partiala, diminuata, trebuie sa aiba realizat stagiul complet de cotizare care in cazul dansului este de 35 ani, conditie pe care o indeplineste in prezent.
Are dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani daca isi completeaza stagiul de cotizare cu 5 ani si 3 luni si realizeaza stagiul total de cotizare de 43 ani si daca pana atunci nu cere pensie anticipata partiala.
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: Lacramioara la data: 03/15/2023 10:43am
Daca alege iesirea la pensie anticipata
partial mai beneficiaza de reducerea de
2 ani si 4 luni pentru limita de vârsta ?


Va multumesc pentru raspunsuri !
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/15/2023 11:24am
Beneficiaza de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca si daca beneficiaza anterior de pensie anticipata sau anticipata partiala.
Este recomandat sa cereti o noua evaluare a drepturilor la pensie dupa ce actuala lege a pensiilor va fi inlocuita cu o noua lege a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1