Subiect "Reducerea varstei de pensionare" Deschis de Ionel Mazare la data: 03/16/2023 4:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducerea varstei de pensionare
Scris de: Ionel Mazare la data: 03/16/2023 4:51am
Gen:M
Data nasterii:02.06.1970
Stagiul de cotizare:33,6
Alte date:22 ani, 10 luni si 29 zile grupa speciala
Intrebare:In noua lege a pensiilor va fi stipulat ca: la reducerea vârstei de pensionare se va ține seama și de lunile sau zilele lucrate în condiții speciale ori deosebite, nu doar de anii întregi? Multumesc !
Re: Reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/16/2023 8:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 02 iunie 2035 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 22 ani intregi lucrat in grupa conditii speciale de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 11 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de cca 44 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 22 ani intregi lucrat in conditii speciale pentru limita de varsta la varsta de 54 ani adica in data de 02 iunie 2024.
Nu cunoastem care vor fi prevederile noii legi a pensiilor pentru modul de calcul al reducerii varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupele de munca pentruca aceasta lege nu a fost definitivata inca.
Presupunem insa ca nu se va modifica prevederea privind luarea in calculul reducerii varstei de pensionare a anilor impliniti lucrati in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1