Subiect "Care ar fi data la care pot sa ma pensionez anticipat ?" Deschis de Farcas Ioan la data: 03/17/2023 9:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Care ar fi data la care pot sa ma pensionez anticipat ?
Scris de: Farcas Ioan la data: 03/17/2023 9:36am
Gen:M
Data nasterii:15.06.1964
Stagiul de cotizare:39 ani fara armata
Alte date:Grupa 2 , 16 ani si 5 luni, din 4 aug 1982-6 ian 1983 , intrerupt de armata si apoi din 11 sept 1984 pana in 31 Sept 2000 (adica 5 ani si 5 luni vechime adaugata la cei 39 ani, fara armata)
Intrebare:Va rog sa ma ajutati cu data la care m-as putea pensiona anticipat (chiar partial). mentionez ca am adeverinta ca locuiesc in zona poluata. Va multumesc! Farcas
Re: Care ar fi data la care pot sa ma pensionez anticipat ?
Scris de: la pensie la data: 03/17/2023 9:57am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 15 iunie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani (cate 3 luni pentru fiecare an lucrat in grupa II) care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 4 luni (cate 4 luni pentru fiecare an lucrat in grupa conditii deosebite) si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 8 luni adica in data de 15 februarie 2024.
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv pentruca o puteti obtine la varsta de 60 ani pentruca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1