Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de RADAM la data: 03/17/2023 2:48pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: RADAM la data: 03/17/2023 2:48pm
Gen: F
Data nasterii: 10.1963
Stagiul de cotizare: 36ani 5luni
Alte date: sunt conferentiar
Intrebare: Va rog sa imi spuneti drepturile care mi se cuvin aplicand pentru pensie anticipata, penalizare, daca ma pot pensiona in cursul anului universitar(fiind cadru didactic), daca pot sa solicit pensie anticipata si sa continuu activitatea.Multumesc!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/18/2023 10:19am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in aprilie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Conform legii educatiei 1/2011 personalul didactic se poate pensiona la sfarsitul anului scolar si in cazuri deosebite se pote pensiona si in timpul anului scolar cu aprobarea comsiliului de conducere a unitatii de invatamant sau a inspectoratului scolar
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Astfel daca dv va pensionati la sfarsitul anului universitar respectiv 01 octombrie 2023 pentru o anticipare de 36 luni, avand stagiul de stagiul complet de cotizare (in cazul dv 33 ani si 4 luni) depasit cu 3 ani, diminuarea va fi de 12,60 %
Pe perioada pensiei anticipate partiale nu puteti cumula pensia cu salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1