Subiect "Reducere varsta de pensionare grupa II, program de 4 ore" Deschis de Anca la data: 03/18/2023 2:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere varsta de pensionare grupa II, program de 4 ore
Scris de: Anca la data: 03/18/2023 2:15am
Gen:F
Data nasterii:04.1966
Stagiul de cotizare: 38 de ani
Alte date:
Intrebare: Am lucrat in grupa a II-a de munca 100% din timp, in perioada 23.04.1984-01.04.2001, 16 ani, 11 luni si 8 zile, conform celor concluzionate in cartea de munca in aprilie 2001 cand s-au desfintat grupele. In perioada 23.04.1984-31.10.1989 am lucrat program de 4 ore fiind studenta la seral iar in 1993 am fost in concediu de maternitate un an. Va rog sa imi spuneti in ce masura influenteaza cele de mai sus reducerea varstei de pensionare si cand as putea sa ma pensionez. Daca as considera cei 16 ani "intregi", conform calculatorului, ar fi noiembrie 2023. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Reducere varsta de pensionare grupa II, program de 4 ore
Scris de: la pensie la data: 03/18/2023 10:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 04 martie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni.
Perioada lucrata cu jumatate de norma in drupa II de munca precum si cea in concediu pentru crestere copil nu se considera perioade lucrate in grupa de munca pentruca pentru aceasta trebuie sa fie lucrat efectiv in grupa de munca 70 % din norma intreaga. Deci in czul dv se ia in calcul stagiu de cotizare de 10 ani lucrat in grupa II de munca
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 7 luni adica in data de 04 noiembrie 2025.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 11 luni.
adica in data de 04 martie 2024. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: Reducere varsta de pensionare grupa II, program de 4 ore
Scris de: Anca la data: 03/19/2023 4:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc mult pentru raspuns. As mai avea o intrebare, de fapt doua, daca se poate. La calculul stagiului de cotizare, anii lucrati cu program de 4 ore se considera "intregi" si anul de maternitate se ia in considerare? Cei 2 ani si 6 luni care vin ca urmare a lucrului in grupa a II-a de munca, se cumuleaza la stagiul de cotizare si in cazul pensionarii anticipate partiale diminuate? Multumesc!
Re: Reducere varsta de pensionare grupa II, program de 4 ore
Scris de: la pensie la data: 03/19/2023 8:40am
Perioada lucrata cu 4 ore zilnic fiind lucrata inainte de 01 ianuarie 2011 se ia in calculul stagiului de cotizare la jumatatea perioadei calendaristice.
Perioada de maternitate se ia in calculul stagiului de cotizare daca pe acea perioada ati primit indemnizatie.
Stagiul de cotizare suplimentar pentru perioada lucrata in grupa de munca se ia in calculul stagiului de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1