Subiect "Penalizare" Deschis de Lacramioara la data: 03/19/2023 11:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Penalizare
Scris de: Lacramioara la data: 03/19/2023 11:21am
Gen:masculin
Data nasterii:20.07.1967
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:din care grupa2 7 ani
Intrebare:Cu ce penalizare va iesi la pensie
anticipata la 60 de ani, daca data pensionarii
pentru limita de varsta este de 62anisi 8 luni
datorita grupei ? MULTUMESC !
Re: Penalizare
Scris de: la pensie la data: 03/19/2023 1:40pm
Asa cum v-am raspuns la mesajul anterior drepturile la pensie conform legislatiei actuale sunt urmatoarele :
Are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 20 iulie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 4 luni si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 8 luni adica in data de 20 martie 2030.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 20 iulie 2027. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
In prezent cu stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul in grupa de munca are stagiul total de cotizare de 37 ani si 9 luni si daca lucreaza in continuare la varsta de 60 ani realizeaza stagiul de cotizare intre 42 si 43 ani si atunci cere pensie anticipata partiala diminuarea pensiei va fi de 4,80 %.
Nu cunoastem care vor fi prevederile legislatiei pensiilor in iulie 2027.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1