Subiect "Vechime 43 ani" Deschis de Aurel la data: 03/20/2023 4:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime 43 ani
Scris de: Aurel la data: 03/20/2023 4:43am
Gen:M
Data nasterii:mai 1959
Stagiul de cotizare:43
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
Am decizia de pensionare anticipata cu penalizare, dar care nu a fost pusa niciodata in plata, eu lucrand in continuare. Pot solicita trecerea la pensie anticipata fara penalizare avand in vedere ca am implinit 43 de ani vechime sau nu se mai poate face nimic pana la implinirea varstei de 65 de ani?
Re: Vechime 43 ani
Scris de: la pensie la data: 03/20/2023 8:49am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata daca aveti decizie pentru pensie anticipata partiala, diminuata, chiar daca pensia anticipata partiala nu a fost pusa in plata. Aceasta va fi transformata in pensie la limita de varsta atunci cand indepliniti conditiile pentru aceasta adica la 65 ani.
Totusi trebuie sa urmariti prevederile noii legi a pensiilor care urmeaza sa intre in vigoare incepand cu data de 01 ianuarie 2024. Daca pensia pentru cei care realizeaza stagiul total de cotizare de 43 ani si au varsta mai mica cu maxim 5 ani fata de varsta standard de pensionare se va numi pensie pentru limita de varsta (asa cum este prevazut in proiectul noii legi), atunci pensia dv anticipata partiala se va transforma in pensie pentru limita de varsta la data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1