Subiect "cand pot iesi la pensie fara penalizare" Deschis de petre ion la data: 03/21/2023 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie fara penalizare
Scris de: petre ion la data: 03/21/2023 6:21am
Gen:M
Data nasterii:22 IUNIE 1968
Stagiul de cotizare:29
Alte date:Am lucrat 10 ani in grupa I de munca, am avut somaj 1 an, am lucrat din nou in grupa I(sudor in forja), 4 ani in conditii normale si 1,4 ani armata.
Intrebare:Daca nu am stagiu de 35 de ani complet dar am 24 ani in grupa I de munca la ce varsta ma pot pensiona fara penalizare, sau ma pot pensiona acum cu ce penalizare (am 55 ani)?
Re: cand pot iesi la pensie fara penalizare
Scris de: petre ion la data: 03/21/2023 6:33am
petre ion :
Gen:M
Data nasterii:22 IUNIE 1968
Stagiul de cotizare:29
Alte date:Am lucrat 10 ani in grupa I de munca, am avut somaj 1 an, am lucrat din nou in grupa I(sudor in forja), 4 ani in conditii normale si 1,4 ani armata.
Intrebare:Daca nu am stagiu de 35 de ani complet dar am 24 ani in grupa I de munca la ce varsta ma pot pensiona fara penalizare, sau ma pot pensiona acum cu ce penalizare (am 55 ani)?


Nu am specificat perioada cand am lucrat din nou in grupa I, aceasta perioada este de 14 ani
Re: cand pot iesi la pensie fara penalizare
Scris de: la pensie la data: 03/21/2023 9:33am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 22 iunie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Dv ati lucrat numai o perioada in grupa I deoarece aceasta a existat numai in perioada inainte de aprilie 2001 si restul in conditii speciale dupa aceasta data, insa calculul este similar cazului in care ati lucrat numai in grupa I.
Pentru stagiul de 24 ani intregi lucrat in gr I de munca si in conditii speciale beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 12 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru perioadele de stagiu militar si somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 24 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 12 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta la varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1