Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Sasaran Mirela Ioana la data: 03/26/2023 9:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Sasaran Mirela Ioana la data: 03/26/2023 9:48am
Gen:feminin
Data nasterii:30.01.1964
Stagiul de cotizare:41 ani și 10 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,am introdus datele mele in baza dumneavoastră de date și as dori sa depun dosarul meu de pensionare anticipata fără penalizare . Va rog respectuos ,as vrea sa știu ,dacă la primirea deciziei o refuz in termen legal și continui sa lucrez ,la depunerea dosarului din nou pe noua lege a pensionarii mie mi se păstrează punctajul calculat cu indiciile actual sau mi se calculează din nou cu noua lege,cu alt indice care o sa fie in vigoare la momentul respectiv ?Multumesc !
Re: Pensionare anticipata
Scris de: GicaH la data: 03/27/2023 3:33am
Sasaran Mirela Ioana :
Gen:feminin
Data nasterii:30.01.1964
Stagiul de cotizare:41 ani și 10 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,am introdus datele mele in baza dumneavoastră de date și as dori sa depun dosarul meu de pensionare anticipata fără penalizare . Va rog respectuos ,as vrea sa știu ,dacă la primirea deciziei o refuz in termen legal și continui sa lucrez ,la depunerea dosarului din nou pe noua lege a pensionarii mie mi se păstrează punctajul calculat cu indiciile actual sau mi se calculează din nou cu noua lege,cu alt indice care o sa fie in vigoare la momentul respectiv ?Multumesc !


Daca cereți anularea deciziei de pensionare, la depunerea ulterioara a dosarului, vi se va calcula din nou punctajul si cuantumul pensiei conform legii pensiilor, aflata la acea data in vigoare, iar indicele de corecție se va anula prin noua lege a pensiilor.
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/27/2023 3:51am
Este gresit cum ganditi.
Daca depuneti dosar de pensie anticipata, nediminuata si la primirea deciziei cereti anularea ei, in termen legal, decizia se anuleaza si reveniti in situatia in care erati inainte de a depune dosarul si deci toata actiunea a fost in zadar.
Noua lege a pensiilor nu a fost definitivata si deoarece nu cunoastem ce va prevedea aceasta la publicarea ei in Monitorul Oficial nu va putem da sfaturi utile in privinta variantei optime.
In proiectul noii legi a pensiilor se prevede :
- Eliminare indicelui de corectie.
- Transformarea pensiei anticipate, diminuate, in pensie pentru limita de varsta.
- Modificarea modului de calcul al valorii pensiei.
- Recalcularea tuturor pensiilor in plata conform prevederilor de mai sus.
Deci daca se vor recalcula toate pensiile in plata nu se mai mentin avantajele calcularii pensiei conform actualei legi a pensiilor.
Va recomandam sa reveniti dupa ce viitoarea lege a pensiilor este aprobata, promulgata si publicata in Monitorul Oficial.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1