Subiect "modificare prevederi legale pt. grupa a II-a" Deschis de Lucy la data: 03/27/2023 11:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
modificare prevederi legale pt. grupa a II-a
Scris de: Lucy la data: 03/27/2023 11:49am
Gen:M
Data nasterii:05.1954
Stagiul de cotizare:45 ani
Alte date:grupa a II-a (pana in 2001) - 20 ani, conditii deosebite - 15 ani
Intrebare:am iesit la pensie la limita de varsta in 05.2019, avand stagiul complet de cotizare. Nu am mai lucrat dupa iesirea la pensie.
In 11.2019 s-au modificat prevederile legale pentru grupa a II-a. Se recalculeaza automat pensia, in acest caz, adaugandu-se punctajul suplimentar aferent grupei a II-a (conform noilor prevederi legale) sau trebuie sa fac o cerere de recalculare la Casa de pensii ? Va multumesc
Re: modificare prevederi legale pt. grupa a II-a
Scris de: GicaH la data: 03/27/2023 12:07pm
Lucy :
Gen:M
Data nasterii:05.1954
Stagiul de cotizare:45 ani
Alte date:grupa a II-a (pana in 2001) - 20 ani, conditii deosebite - 15 ani
Intrebare:am iesit la pensie la limita de varsta in 05.2019, avand stagiul complet de cotizare. Nu am mai lucrat dupa iesirea la pensie.
In 11.2019 s-au modificat prevederile legale pentru grupa a II-a. Se recalculeaza automat pensia, in acest caz, adaugandu-se punctajul suplimentar aferent grupei a II-a (conform noilor prevederi legale) sau trebuie sa fac o cerere de recalculare la Casa de pensii ? Va multumesc


Nu vă ajută cu nimic aceste prevederi ale legii 215/2019, care este in avantajul pensionaților după noiembrie 2019, care prevede doar că pentru grupa a doua se face reducerea vârstei standard de pensionare la limită de vârstă cu 4luni/an întreg, stagiul suplimentar este tot de 3luni/an întreg, iar pentru condiții deosebite stagiul suplimentar și reducerea vârstei standard de pensionare la limită de vârstă este de 4luni/an întreg.
Fiind deja pensionat limită de vârstă nu are cu ce să vă mai ajute.
Re: modificare prevederi legale pt. grupa a II-a
Scris de: la pensie la data: 03/27/2023 1:04pm
Domnul Gica are dreptate.
Legea 215/2019 la care va referiti nu modifica modul de calcul al punctajului pensiei ci reducerea varstei standard de pensionare, insa dv dv fiind deja pensionata nu va ajuta aceasta modificare a prevederilor legii pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1