Subiect "cand pot sa ies la pensie" Deschis de Rodica la data: 03/29/2023 2:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ies la pensie
Scris de: Rodica la data: 03/29/2023 2:15am
Gen: F
Data nasterii: 05.09.1972
Stagiul de cotizare: in ianuarie 2024 se implinesc 30 de ani
Alte date: 27 ani grupa a doua
Intrebare: Buna ziua. Sunt angajata din 3 ianuarie 1994. Pana in prezent 3 ani nu am fost incadrata cu grupa a doua de munca. Va rog sa-mi spuneti cand pot sa ies la pensie. Va multumesc.
Re: cand pot sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/29/2023 2:50am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 05 septembrie 2035 la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Grupa II a fost numai inainte de 01 aprilie 2001 dupa care grupa echivalenta s-a numit conditii deosebite. Deci dv ati lucrat cca 7 ani in grupa II de munca si restul in grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul de 27 ani intregi lucrat in gr II de munca si conditii deosebite beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de cca 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cca 38 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 27 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 9 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani adica in data de 05 septembrie 2026.
Daca lucrati in continuare in grupa de munca conditii deosebite reducerea varstei de pensionare creste cu 4 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa de munca dar nu mai mult de 10 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1