Subiect "Indice corectie utilizat" Deschis de Petre la data: 04/01/2023 5:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice corectie utilizat
Scris de: Petre la data: 04/01/2023 5:23pm
Gen:F
Data nasterii:03/06/1962
Stagiul de cotizare:37 de ani + 5 ani facultate la zi, cu diploma
Alte date: avand 3 ani de gr 2 (100%) ar trebui sa ma pensionez cu sept.2023; si vreau sa vad cam ce pensie voi avea.
Intrebare:Am rulat programul de calcul pensie indicand: anii de facultate si anii de activitate (completat conform indicatiilor). Indicele de corectie valabil in acest an (1,41) il aplic la punctajul rezultat? Mi se indica doua punctaje: punctaj pensie=2,03656 si punctaj corectat=2,03657. Ce reprezinta punctajul corectat care este aproape identic cu cel initial?
Va multumesc pentru ajutor.
Re: Indice corectie utilizat
Scris de: la pensie la data: 04/02/2023 9:22am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul indicat de dv si am constatat urmatoarele :
1 Cele doua munctaje medii sunt practic egale deoarece dv nu ati introdus in pagina de intrare in program indicele de corectie si programul nu a aplicat indicele de corectie.
Daca in pagina de intrare introduceti, in caseta corespunzatoare, indicele de corectie acordat anul acesta de 1,41 (utilizand punctul in loc de virgula) programul va indica la "Punctaj Pensie " punctajul iesit din calcul fara a aplica indicele de corectie si la "Punctaj Corectat" punctajul rezultat prin aplicarea indicelui de corectie.
In luna septembrie 1981 ati selectat incorect codul "F" deoarece facultatile incep la data de 01 octombrie. In aceasta luna codul corect este "-".
3, Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre iulie 1989 - iunie 1991 3 %
Intre iulie 1991 - martie 1992 6 %
Re: Indice corectie utilizat
Scris de: Petre la data: 04/02/2023 10:01am
Va multumesc pentru raspuns.
Mai pot accesa programul cu datele initial introduse pentru a opera doar corectiile indicate de dumneavoastra? Sau trebuie sa reiau totulde la inceput?
Re: Indice corectie utilizat
Scris de: Petre la data: 04/02/2023 12:52pm
Referitor la "In luna septembrie 1981 ati selectat incorect codul "F" deoarece facultatile incep la data de 01 octombrie. In aceasta luna codul corect este "-"." in anii '80 cursurile incepeau in septembrie. Chiar in adeverinta de la facultate este mentionata perioada cursurilor: 15/09/1981-15/06/1986.
Re: Indice corectie utilizat
Scris de: la pensie la data: 04/03/2023 1:45am
Puteti sa reintrati in programul dorit de cate ori este necesar dar cititi cu atenti instructiunile de pe pagina de logare unde gasiti urmatoarele :
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati "Cont nou" ci "Logati-va".
Referitor la data de incepere a anului universitar in program nu este prevazuta selectarea pentru mai putin de o luna asa ca selectati cum doriti pentruca influenta unei jumatati de luna la rezultatul obtinut este foarte mica.
Re: Indice corectie utilizat
Scris de: GicaH la data: 04/05/2023 2:00pm
Petre :
Referitor la "In luna septembrie 1981 ati selectat incorect codul "F" deoarece facultatile incep la data de 01 octombrie. In aceasta luna codul corect este "-"." in anii '80 cursurile incepeau in septembrie. Chiar in adeverinta de la facultate este mentionata perioada cursurilor: 15/09/1981-15/06/1986.


Nu aveti dreptate,referitor la începerea anului universitar....eu am urmat cursurile in acea perioada si toate, cele de zi, chiar și cele serale începeau la 1 octombrie, sau prima zi lucratoare din octombrie, daca 1 octombrie era duminica...
Vedeți cine și cum a emis acea adeverință, știu sigur că am dreptate, căci atât eu, sora mea și alti colegi de serviciu am avut acelasi inceput de cursuri al facultății înainte de 1980 și până în 1989.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1