Subiect "Intrebare" Deschis de Doru la data: 04/22/2023 11:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Doru la data: 04/22/2023 11:47am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In mult trâmbițata noua lege a pensiilor înlăturarea inechitatilor înseamnă cumva ca pensiile vor fi indexate cu diferența din anul ieșirii la pensie al indicelui de corectie pana la valoarea actuala de 1.41.? Multumesc.
Re: Intrebare
Scris de: GicaH la data: 04/23/2023 12:47pm
Doru :
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In mult trâmbițata noua lege a pensiilor înlăturarea inechitatilor înseamnă cumva ca pensiile vor fi indexate cu diferența din anul ieșirii la pensie al indicelui de corectie pana la valoarea actuala de 1.41.? Multumesc.


Aveți dreptate si eu consider ca asta ar fi soluția pentru inlaturarea inechitatilor in prima fază.
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 04/24/2023 2:23am
Noua lege a pensiilor are sarcini foarte dificile in vederea eliminarii inechitatilor care sunt multe si greu de eliminat pentruca cei dezavantajati de noua lege vor fi nemultumiti si nu vor accepta usor. Aceasta actiune este dificila si pentru faptul ca cei avantajati au putere decizionala mai mare decat cei dezavantajati.
Eliminarea inechitatilor nu pote fi facuta asa de simplu prin indexarea pensiilor fie ea si diferentiat.
In conceptia noii legi a pensiilor se considera inechitati :
- Calcularea punctajului mediu al pensiilor utilizand stagiul complet de cotizare, acesta fiind stabilit in functie de data nasterii.
- Reducerea stagiului complet de cotizare cu care se calculeaza punctajul mediu al pensiei in functie de conditiile de munca.
- Acordarea unor indici de corectie numai de la data de 01 ianuarie 2011 si in functie de anul nasterii ci in functie de anul iesirii la pensie.
- Acordarea unui indice de corectie fix, la valoarea maxima, nejustificat, incepand cu anul 2020.
- Neintroducerea in calculul punctajului pensiilor a tuturor sumelor castigate in perioada inainte de 01 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1