Subiect "Impozitare pensie" Deschis de Cristian Toader la data: 04/23/2023 5:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Impozitare pensie
Scris de: Cristian Toader la data: 04/23/2023 5:43pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Unde se impozitează pensia din România plătită unui pensionar ce are domiciliul și rezidenta fiscală in străinătate ? Adresez întrebarea deoarece actual pensia este impozitata de doua ori: o data la sursa , in Romania si încă o data in strainatate in țara de rezidenta. Menționez ca cele doua tari : România și țara in care pensionarul are rezidenta au semnat declarație de evitare a dublei impuneri pe venituri, inclusiv din pensie. Pensionarul nu este rezident fiscal in România ( are dovada ANAF) si este rezident fiscal in strainatate, unde are număr de identificare fiscală.
Re: Impozitare pensie
Scris de: la pensie la data: 04/24/2023 2:51am
Asa cum ati precizat si dv pensiile din sistemul public din Romania se inpoziteaza la sursa.Pentru a evita impozitarea dubla a pensiei unei persoane cu domiciliul in strainatate va sfatuim sa va adresati unui consultant financiar.
Re: Impozitare pensie
Scris de: Dan la data: 04/26/2023 5:04am
Cristian Toader :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Unde se impozitează pensia din România plătită unui pensionar ce are domiciliul și rezidenta fiscală in străinătate ? Adresez întrebarea deoarece actual pensia este impozitata de doua ori: o data la sursa , in Romania si încă o data in strainatate in țara de rezidenta. Menționez ca cele doua tari : România și țara in care pensionarul are rezidenta au semnat declarație de evitare a dublei impuneri pe venituri, inclusiv din pensie. Pensionarul nu este rezident fiscal in România ( are dovada ANAF) si este rezident fiscal in strainatate, unde are număr de identificare fiscală.



Depinde de statul UE unde sunteti rezident fiscal si mai precis de procedura evitarii dublei impozitari.
In principiu, fiscul elibereaza la cererea rezidentului fiscal o atestare privind aplicarea conventiilor de evitare a dublei impozitari, prin care se cere confirmarea sumei care urmeaza sa fie declarata ca fiind obtinuta din alt stat UE si care a fost impozitata la sursa. Acest exemplar este trimis la ANAF in Romania, care confirma ( sau nu) sumele inscrise de dvs. printr-un document Anexa 11 : "Cerere pentru eliberarea certificatului privind atestarea impozitului platit in Romania de persoane fizice nerezidente".Acest document se depune in statul de rezidenta fiscala odata cu declaratia de impozit( acolo unde este cazul).Aceasta suma va fi exonerata la calculul impozitului.
Atentie totusi la suma pe care o cereti a fi scutita de impozit fiscului, deoarece in Romania se aplica impozit doar pensiilor care depasesc 2000 de lei. Exemplu: aveti pensie in Ro de 2200 de lei brut. Impozit de 10% se aplica pentru 200 lei adica , 20 de lei, dvs. primind 2180 lei net pe luna. Asta inseamna ca intr-un an (exercitiu fiscal) suma impozitata este de 20 x 12 ,adica 240 de lei.Aceasta suma puteti s-o cereti a nu mai fi impozitata de tara de resedinta fiscala, nu 2200 x 12 ,adica 26400 lei !!!
In orice caz, in anexa 11 , ANAF precizeaza exact suma supusa impozitului n Romaniasi aceasta suma este luata in calcul de statul UE n care aveti rezidenta fiscala.
Re: Impozitare pensie
Scris de: Toader Cristian la data: 04/30/2023 4:20am
Dan :
Cristian Toader :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Unde se impozitează pensia din România plătită unui pensionar ce are domiciliul și rezidenta fiscală in străinătate ? Adresez întrebarea deoarece actual pensia este impozitata de doua ori: o data la sursa , in Romania si încă o data in strainatate in țara de rezidenta. Menționez ca cele doua tari : România și țara in care pensionarul are rezidenta au semnat declarație de evitare a dublei impuneri pe venituri, inclusiv din pensie. Pensionarul nu este rezident fiscal in România ( are dovada ANAF) si este rezident fiscal in strainatate, unde are număr de identificare fiscală.



Depinde de statul UE unde sunteti rezident fiscal si mai precis de procedura evitarii dublei impozitari.
In principiu, fiscul elibereaza la cererea rezidentului fiscal o atestare privind aplicarea conventiilor de evitare a dublei impozitari, prin care se cere confirmarea sumei care urmeaza sa fie declarata ca fiind obtinuta din alt stat UE si care a fost impozitata la sursa. Acest exemplar este trimis la ANAF in Romania, care confirma ( sau nu) sumele inscrise de dvs. printr-un document Anexa 11 : "Cerere pentru eliberarea certificatului privind atestarea impozitului platit in Romania de persoane fizice nerezidente".Acest document se depune in statul de rezidenta fiscala odata cu declaratia de impozit( acolo unde este cazul).Aceasta suma va fi exonerata la calculul impozitului.
Atentie totusi la suma pe care o cereti a fi scutita de impozit fiscului, deoarece in Romania se aplica impozit doar pensiilor care depasesc 2000 de lei. Exemplu: aveti pensie in Ro de 2200 de lei brut. Impozit de 10% se aplica pentru 200 lei adica , 20 de lei, dvs. primind 2180 lei net pe luna. Asta inseamna ca intr-un an (exercitiu fiscal) suma impozitata este de 20 x 12 ,adica 240 de lei.Aceasta suma puteti s-o cereti a nu mai fi impozitata de tara de resedinta fiscala, nu 2200 x 12 ,adica 26400 lei !!!
In orice caz, in anexa 11 , ANAF precizeaza exact suma supusa impozitului n Romaniasi aceasta suma este luata in calcul de statul UE n care aveti rezidenta fiscala.
Re: Impozitare pensie
Scris de: Toader Cristian la data: 04/30/2023 4:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru răspuns. In cazul prezentat e vorba de Elvetia.
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Conventii/Elvetia.htm; unde se specifica la ART. 18 “…. pensiile şi alte remuneraţii similare, plătite unui rezident al unui stat contractant pentru munca desfăşurată anterior, sunt impozabile numai în acel stat.”
Eu înțeleg ca pensia din România se va impozita doar in Elvetia ( ceea ce se și întâmpla) nu și in România ( așa cum incorect , cred eu, se face acum).
Am întrebat la Casa de Pensii din România dar nu primesc raspuns.
Re: Impozitare pensie
Scris de: Dan la data: 05/04/2023 1:56am
Toader Cristian :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru răspuns. In cazul prezentat e vorba de Elvetia.
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Conventii/Elvetia.htm; unde se specifica la ART. 18 “…. pensiile şi alte remuneraţii similare, plătite unui rezident al unui stat contractant pentru munca desfăşurată anterior, sunt impozabile numai în acel stat.”
Eu înțeleg ca pensia din România se va impozita doar in Elvetia ( ceea ce se și întâmpla) nu și in România ( așa cum incorect , cred eu, se face acum).
Am întrebat la Casa de Pensii din România dar nu primesc raspuns.


Stimate domn,
Asa cum v-am raspuns anterior, dvs. fiind rezident fiscal elvetian, veti plati impozit in Elvetia ( care respecta regulile si conventiile UE, inclusiv cea a evitarii dublei impozitari), pentru toate veniturile obtinute.
TOATE veniturile obtinute din alt stat UE , care au fost taxate la sursa,conform legislatiei statului membru , vor fi exonerate de impozit, pe baza atestarii ANAF.
Legislatia din RO , fara exceptie, taxeaza la sursa, TOATE pensiile care depasesc 2000 de lei, pentru suma cu care se depaseste plafonul de 2000 de lei.
Deci dvs. declarati la impozit in Elvetia suma bruta de pensii primite din RO, la care atasati adeverinta de la ANAF pentru suma care a fost impozitata in RO.Fiscul elvetian va scadea aceasta suma si va va impozita pe restul de pensie( venit) din RO plus venitul din Elvetia.
Re: Impozitare pensie
Scris de: Cristian Toader la data: 05/04/2023 8:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru răspuns.

Citind conventia de evitare a dublei impuneri semnată de România și Elvetia , înțelegerea mea este ca impozitul pe pensie se plătește doar in statul in care sunt rezident fiscal adică Elvetia:

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Conventii/Elvetia.htm

“ART. 18
Pensii
….. pensiile şi alte remuneraţii similare, plătite unui rezident al unui stat contractant pentru munca desfăşurată anterior, sunt impozabile numai în acel stat.”

Poate nu interpretez eu corect ?
Re: Impozitare pensie
Scris de: Dan la data: 05/06/2023 12:23pm
Cristian Toader :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru răspuns.

Citind conventia de evitare a dublei impuneri semnată de România și Elvetia , înțelegerea mea este ca impozitul pe pensie se plătește doar in statul in care sunt rezident fiscal adică Elvetia:

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/Conventii/Elvetia.htm

“ART. 18
Pensii
….. pensiile şi alte remuneraţii similare, plătite unui rezident al unui stat contractant pentru munca desfăşurată anterior, sunt impozabile numai în acel stat.”

Poate nu interpretez eu corect ?


Stimate domn,
Dvs. sunteti rezident roman in Elvetia. Ati desfasurat activitate in Romania pentru care primiti o pensie impozitata conform legii in Romania.Daca am inteles bine sunteti rezident fiscal numai in Elvetia. Deci Romania impoziteaza pensia (daca este cazul de la 2000 de lei in sus, partea care depaseste 2000 cu 10%), iar restul pensiei pentru Elvetia este VENIT pe care-l impoziteaza conform legii fiscale elvetiene.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1