Subiect "pensionare partiala diminuata" Deschis de Ionescu Daniel la data: 04/27/2023 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare partiala diminuata
Scris de: Ionescu Daniel la data: 04/27/2023 7:16am
Gen:B
Data nasterii:20-iulie-1967
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date: 10 ani si 9 luni grupa I , ian 1988 - oct 1998
Intrebare: La ce data pot sa ma pensionez cu pensie partiala anticipata (diminuata) ?
Re: pensionare partiala diminuata
Scris de: la pensie la data: 04/27/2023 7:31am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, in data de 20 iulie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Daca ati lucrat in proportie de 100 % in grupa de munca pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in data de 20 iulie 2027.
Pensia anticipata partiala, diminuata, sau anticipata, nediminuata, nu sunt avantajoase pentru dv deoarece le puteti obtine tot la varsta de 60 ani, pentruca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul lucrat in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1