Subiect "Pensie anticipat partiala" Deschis de Mihail Dinu la data: 05/24/2023 6:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipat partiala
Scris de: Mihail Dinu la data: 05/24/2023 6:17am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:PESTE 37 ANI
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,

Va rog referitor la sotia mea care indeplineste conditiile de a iesi la pensie (sector 1 Bucuresti) am urmtaoarele intrebari:


- Daca isi depune dosarul in cat timp vine raspunsul ?
- Pe parcursul evaluarii dosarului poate sa renunte, adica sa si retraga dosarul?
- Daca dupa primirea deciziei poate sa renunte si daca da, in cat timp de la primirea deciziei?
- daca dupa primirea deciziei poate fi pastrata fara a o pune in aplicare si pentru cat timp ?
- Dupa primirea deciziei exista un termen pt a se pune in aplicare ?

Va multumesc
Re: Pensie anticipat partiala
Scris de: la pensie la data: 05/24/2023 8:31am
- Conform art 106 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 decizia de pensionare se emite in termen de 45 de zile de la data depunerii dosarului.Frecvent acest termen este depasit din motive birocratice sau in cazul multitudinii dosarelor in lucru.
- Conform art 103 alin (4) din legea pensiilor 263/2010 dosarul de pensie poate fi retras de persoana care l-a depus pana la emiterea deciziei de pensionare.
- Conform art 106 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 decizia poate fi anulata la cererea titularului in termen de 30 zile de la comunicare.
Sotia dv avand dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca pensia se acorda de la data depunerii dosarului si nu mai poate fi ceruta suspendarea ei decat daca lucreaza in sectorul invatamant in care nu are dreptul sa cumuleze pensia cu salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1