Subiect "Noua lege a pensiilor" Deschis de Adyna la data: 05/25/2023 3:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Noua lege a pensiilor
Scris de: Adyna la data: 05/25/2023 3:50pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pana in momentul in care m-am pensionat,am apelat de multe ori la dvs,iar raspunsurile m-au lamurit intotdeauna. Bazat pe noua lege a pensiilor, va rog spuneti-mi daca eu ,ca pensionata anticipat partial,dupa implementarea noii legi si ajungerea la pensia la limita varsta,in afara de ponderea studiilor superioare,mai pot spera la vreo marire? Din nou,multumesc!
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: mihai la data: 05/26/2023 1:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cred ca modul de calcul al vpr din legea 127 aduce mare nedreptate astfel :
1. daca numitorul este media stagiilor de cotizare , atunci avantaj maxim au cei cu stagiul de 35 ani
2. femeile care acum au stagiul complet de cotizare pierd ( reducerea de la 35 la 25 reprezinta o scadere cu 40% , daca aplicam asta si la femei atunci numitorul va fi mai mic deci diferenta reprezinta pierdere ) .
3. cel mai mult pierd aceia care au beneficiat de grupa I ( COND. SPECIALE ) care au stagiul de cotizare de 20 respectiv 15 ani . In concluzie singurii care cistiga maxim sint barbatii cu stagiul actual de 35 ani .
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 05/26/2023 2:22am
Trebuie sa precizam ca nu cunoastem cu exactitate care vor fi prevederile noii legi a pensiilor.
Cand vorbim de noua lege a pensiilor ne referim la legea 127/2019 ale carei prevederi au intrat in vigoare numai partial.
Bazandu-ne pe prevederi acestei legi care nu au intrat inca in vigoare si care presupunem ca nu vor fi modificate mult, raspunsul la intrebarea dv este urmatorul :
1 Este prevazut ca sa fie eliminat indicele de corectie care in cazul dv inseamna diminuare a pensiei cu 41 %.
2 Se introduce in calcul perioada facultatii care inseamna o crestere de cca 10 %.
3 Se introduc in calcul salariile brute in perioada inainte de 01 aprilie 2001, daca prezentati adeverinta eliberata de angajator. Daca nu prezentati adeverinta punctajul aferent perioadei anterioare datei de 01 aprilie 2001 se majoreaza din oficiu cu 10 % ceiace inseamna o majorare de cca 5 % a intregii pensii.
4 Se modifica modul de calcul a punctajului mediu al pensiei care in cazul dv inseamna o majorare de cca 30 %
5 Se elimina diminuarea pensiei anticipate partiale.
6 Daca data intrarii in vigoare a noii legi a pensiilor corespunde cu o noua indexare a pensiilor beneficiati si de aceasta.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 05/26/2023 2:28am
Pentru domnul Mihai :
Suntem de acord cu afirmatiile dv de la punctul 1 si 3.
Afirmatia de la punctul 2 este gresita. Reducerea de la 35 la 25 reprezinta o crestere de 40 % nu de o scadere.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: mihai la data: 05/27/2023 2:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Stagiul de cotizare acum pentru femei este de 32 ani redus cu 40% va fi la numitor 23 .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1