Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de Eugenia la data: 07/21/2008 2:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: Eugenia la data: 07/21/2008 2:09pm
Gen:F
Data nasterii:30.05.1957
Stagiul de cotizare:26ani si 8luni
Alte date:
Buna ziua,
Am 51 de ani, 26 de ani si 8 luni in cimpul muncii si de 2 luni mi-am dat demisia si am incheiat Contract individual de asigurari sociale cu Casa de pensii (cu contributia minima legala) si Contract individual de asigurari de sanatate cu CASMB.

Intrebare: In situatia ca ma imbolnavesc (acum, cind nu sunt angajata dar am Contractul individual cu casa de pensii si cel cu CASMB), pot beneficia de concedii medicale si daca acestea depasesc 180 de zile, de pensie de invaliditate?

Subiect: Pensie de invaliditate
Re: pensie de invaliditate
Scris de: lapensie la data: 07/22/2008 4:21am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in mai 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala in mai 2012 cu conditia sa aveti stagiu de cotizare de 30 ani.

Pe perioada contractului de asigurare sociala beneficiati de concediu si indemnizatie pentru incapacitate de munca. Acestea se platesc de catre CNPAS si se suporta din bugetul asigurarilor sociale de stat. Cuantumul acestora se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimile 6 luni anterioare primei zile de concediu medical adica a venitului asigurat prin contract.
Beneficiati de pensie de invaliditate indiferent daca sunteti asigurata sau nu, pana la pensia la limita de varsta cu conditia sa aveti stagiul de cotizare de minim 25 ani, conditie pe care o indepliniti.
Ne permitem a va da un sfat, cu scuzele de rigoare, ca in cazul intocmirii oricarui contract sa cititi cu atentie prevederile acestuia si in mod special drepturile si indatoririle dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1