Subiect "iesirea la pensie" Deschis de mia la data: 07/30/2008 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea la pensie
Scris de: mia la data: 07/30/2008 6:06am
Gen:f
Data nasterii:6 iunie 1958
Stagiul de cotizare:1978 luna septembrie pina azi 30 iulie 2008
Alte date:lucrat grupa 2 din anul 1978 pina in anul 2001 si acum lucrez
Intrebare: cind pot iesi la pensie legal si chiar anticipat
Re: iesirea la pensie
Scris de: mia la data: 07/30/2008 6:49am
Gen:f
Data nasterii:6 iunie 1958
Stagiul de cotizare:1978-2008
Alte date:
Intrebare: vreau sa mai intreb daca ma pensionez de boala eu nu mai sunt penalizata ptr faptul ca am 30 de ani cotizati si 23 de ani cotizati in grupa 2 asta insemind 34 de ani cotizati nu ?
Re: iesirea la pensie
Scris de: lapensie la data: 07/30/2008 8:32am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Calculul facut de dv cu stagiu de cotizare care creste datorita grupei este gresit. Grupa a II a sau conditii deosebite nu creste stagiul de cotizare nici nu reduce stagiul complet de cotizare ci reduce varsta standard de pensionare.
Grupa II de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite.Avand stagiul lucrat in conditii deosebite peste 22 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani. In aceste conditii aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iunie 2013 la varsta redusa de 55 ani.
Avand o reducere a varstei standard de pensionare pentru grupa de munca egala cu cea pentru pensie anticipata sau anticipata partiala si ca acestea nu se pot cumula nu mai puteti cere pensie anticipata ci direct pensie la limita de varsta.
Pensia de boala nu se penalizeaza ci la varsta dv si stagiul pe care il aveti va da dreptul la pensie de invaliditate pentru orice boala cu conditia ca medicul care face expertiza medicala sa va incadreze intr-un grad de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1