Subiect "reducere stagiu invatamint" Deschis de mus dorina adriana la data: 08/06/2008 4:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere stagiu invatamint
Scris de: mus dorina adriana la data: 08/06/2008 4:13am
Gen:feminin
Data nasterii:24 ianuarie 1953
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:profesor gradul didactic I
Intrebare:conform Legii Invatamintului si Statutului Personalului Didactic stiam ca virsta de pensionare se poate reduce cu 1 an pentru fiecare 10 ani lucrati fara intrerupere,as vrea sa stiu daca prevederea este inca valabila si la ce virsta m-as putea pensiona,multumesc!
Re: reducere stagiu invatamint
Scris de: lapensie la data: 08/06/2008 5:43am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea conform legii Statutului Personalului Didactic, in mai 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Legea 128/1997 privind Statutul Personalului Didactic art 127 prevede ca personalul didactic poate fi pensionat la cerere cu 3 ani inainte de varsta standard de pensionare daca are o vechime in invatamant de cel putin 25 ani femeile si 30 ani barbatii, numai dupa incheierea anului scolar si pentru motive temeinice si in timpul anului scolar cu aprobarea inspectoratului scolar.
Deci dv puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta redusa de 56 ani si 4 luni dupa mai 2009 si dupa incheierea anului scolar.
In present se afla in dezbatere publica proiectul noului Statut al Personalului Didactic in care nu am mai regasit aceasta prevedere dar credem ca nu sunt sanse sa fie adoptat la inceputul noului an scolar fiind inca in stadiu de proiect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1