Subiect "plata contributie pana la varsta de pensionare" Deschis de Alina Moloce la data: 08/08/2008 12:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata contributie pana la varsta de pensionare
Scris de: Alina Moloce la data: 08/08/2008 12:40pm
Gen: F
Data nasterii: 24.12.1954
Stagiul de cotizare: 34 de ani
Alte date: conditii de munca normale
Intrebare: Conform site-ului dvs. mama mea poate iesi la pensie in nov.2009. Am un copil mic, vreau sa ma intorc la lucru si sa o las pe mama mea cu copilul. Intrebarea este daca exista posibilitatea sa ii platesc eu contributia pt pensie in continuare pana in nov.2009 astfel incat sa nu-i afecteze calculul pensiei aceste luni in care mama nu va fi salariata.
Multumesc.
Re: plata contributie pana la varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/08/2008 2:26pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere mama dv are dreptul la pensie la limita de varsta in noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Din noiembrie 2009 are dreptul la pensie anticipata partiala caz in care pensia calculata va fi diminuata cu cca 15 %.
Exista posibilitatea ca pana in noiembrie 2009 mama dv sa incheie un contract individual de asigurare sociala cu Casa de Pensii pentru a continua stagiul de cotizare.
De obicei noi in cazul in care asiguratii au indeplinit stagiul complet de cotizare nu-i sfatuim sa incheie un asemenea contract deoarece banii platiti ca CAS pe aceasta perioada au o eficienta foarte slaba.
Astfel in aceasta perioada trebuie sa platiti minimum 113 lei lunar (1130 000 lei vechi) in 2008 iar in 2009 aceasta suma creste. Ca avantaj pentru acesti bani pensia mamei dv va fi mai mare cu cca 3 % pe timp cat are pensie anticipata partiala (nov 2009 – nov 2014) si cca 5 % dupa aceia.
Dupa parerea noastra este mai eficient sa depuneti acesti bani la o banca iar dobanda va fi mai mare decat cresterea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1