Subiect "ORELE SUPLIMENTARE" Deschis de PLESESCU MIHAI la data: 08/24/2008 11:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ORELE SUPLIMENTARE
Scris de: PLESESCU MIHAI la data: 08/24/2008 11:08am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:10 SEPT. 1950
Stagiul de cotizare:34
Alte date:ACTIVITATE PE SANTIERE
Intrebare:CUM SE IAU IN CALCUL ORELE SUPLIMENTARE EFECTUATE IN ACTIVITATI PE SANTIERE ? MA REFER LA CELE EFECTUATE PESTE PROGRAMUL NORMAL DE LUCRU DE 8 ORE SI/SAU IN ZILELE DE SAMBATA / DUMINICA ?
CUM CONTRIBUIE ELE LA REDUCEREA VARSTEI DE PENSIONARE ?
Re: ORELE SUPLIMENTARE
Scris de: la pensie la data: 08/24/2008 11:48am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In mod direct orele suplimentare nu contribuie la reducerea varstei de pensionare.
In mod indirect daca aceste conditii ale unor locuri de munca determina incadrarea acelor locuri de munca in grupele de munca I sau II conform legii 3/1977, valabila pana la 1 aprilie 2001 si “in conditii deosebite” sau conditii speciale” conform legii 19/2000 valabila dupa aceasta data, atunci in functie de anii lucrati in aceste categorii se scade varsta de pensionare.
Orele suplimentare cresc venitul realizat iar dupa 1 aprilie 2001 intregul venit fiind supus CAS –ului, intra in calculul punctajului la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1