Subiect "OUG nr. 4/03.02.2005" Deschis de Cucu Verginia la data: 08/29/2008 9:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
OUG nr. 4/03.02.2005
Scris de: Cucu Verginia la data: 08/29/2008 9:52pm
Art. 6 alin.(2) din OUG NR.4/O3.02.2005 prevede urmatoarele:
In situatia in care cuantumul pensiei aferent noului punctaj determinat este mai mic decat cel cuvenit sau aflat in plata, se mentine cuantumul cuvenit sau aflat in plata pana la data la care, prin aplicarea formulei de calcul prevazute de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, se va obtine un cuantum al pensiei mai mare decat acesta.
Intrebare: Acest articol nu se aplica si beneficiarilor pensiei de urmas? Fiilor mei, in urma recalcularii pensiei tatalui lor, li s-a recalculat pensia de urmas reducandu-li-se la circa un sfert din cat au avut si li s-a cerut diferenta integrala de catre Casa de Pensii a Sectorului 2.
Re: OUG nr. 4/03.02.2005
Scris de: lapensie la data: 08/30/2008 3:36am
Este adevarat ca OUG 4/2005 se refera la toate pensile din sistemul public calculate pana in aprilie 2001. Nu am auzit de o asemenea situatie in cazul actiunii de recalculare pensii conform acestei ordonante.
In urma recalcularii Casa de Pensii a emis o decizie cu rezultatul recalcularii si legea prevede ca orice retinerea s-a fie facuta tot prin o decizie. Deoarece este de necrezut o asemenea situatie nu putem sa ne pronuntam decat daca vom cunoaste continutul deciziei de retinere pentru a o analiza daca nu cumva este vorba de alt motiv. Nu stim insa daca acest lucru va mai poate ajuta avand in vedere ca se apropie (daca nu a trecut deja) termenul de prescriere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1