Subiect "pensionare pe caz de boala" Deschis de ralph uhr la data: 08/31/2008 3:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare pe caz de boala
Scris de: ralph uhr la data: 08/31/2008 3:08am
Gen:
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:tatal meu a lucrat 31 de ani fara intreruperi,akuma dupa 2 accidente vasculare doreste sa iasa la pensie e caz de boala.va rog sa ma ajutati spunandumi ce acte trebuie sa depun si unde si cum pot sa calculez pensia pe care o va primii

va multumesc anticipat
ralph uhr
Re: pensionare pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 08/31/2008 9:50am
Pentru obtinerea unei pensii de invaliditate asiguratul trebuie sa se adreseze cu o cerere la Casa de Pensii de care apartine locul sau de munca. Este evident ca locul de munca trebuie sa fie in Romania iar Casa de Pensii este cea in resedinta de judet sau in unul din sectoarele municipiului Bucuresti. Adresele acestor case de pensii se afla pe site-ul CNPAS
Casa de pensii are obligatia ca in termenul legal de 30 de zile sa programeze asiguratul la comisia de expertiza medicala unde un medic specializat in functie de instructiuni si cerintele locului de munca il incadreaza in unul din gradele de invaliditate.
Pentru actele necesare este bine sa va adresati Casei de Pensii respective sau accesand Casa Judeteana de Pensii a judetului respectiv (CJP) sau CNPAS .
Calculul pensiei puteti sa-l faceti pe site-ul nostru prin calculul punctajului total prin introducerea datelor necesare in program. Punctajul mediu al pensiei nu-l retineti pe cel calculat de program ci il calculati dv prin impartirea punctajului total la stagiul de cotizare realizat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1