Subiect "recalculare pensie" Deschis de niculaescu ioan la data: 01/15/2022 9:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: niculaescu ioan la data: 01/15/2022 9:27am
Gen:masculin
Data nasterii:28.04.1960
Stagiul de cotizare:50 ani
Alte date:
Intrebare:Mi s-a recalculat pensia prin valorificare stagiu de cotizare realizat pe o perioada de timp,iar la PUNCTAJUL MEDIU rezultat s-a aplicat VALOAREA indicelui de corectie (0,.....) calculat in DECIZIA ANTEROARA rezultand un PUNCTAJ MEDIU ANUAL MAI MIC, fata daca indicele de corectie s-ar fi aplicat la noul punctaj mediu care a rezultat in urma recalcularii.(i-mi cer scuze daca m-am facut greu inteles)
Va rog sa-mi spuneti daca s-a procedat corect ,iar in caz cotrar cum trebuie sa procedez.
multumesc-cu stima N.I.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 01/16/2022 9:19am
Am inteles ceiace vreti sa spuneti insa din pacate trebuie sa va precizam ca functionarul de la Casa de pensii a procedat corect.
Conform art 170 din legea pensiilor 263/2010 la calculul pensiei se acorda indicele de corectie din anul in care a fost facuta iesirea initiala la pensie.
In cazul recalcularii pensiei pentru un stagiu de cotizare neluat in calcul la iesirea initiala la pensie la punctajul suplimentar acordat la recalculare se aplica acelasi indice de corectie acordat la iesirea initiala la pensie, daca pentru recalculare nu ati depus dovezi suplimentare pentru stagiul de cotizare luat in calculul recalcularii.
Daca pentru stagiul de cotizare suplimentar se depune o adeverinta suplimentara la punctajul suplimentar nu se mai aplica indice de corectie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1