Subiect "data iesirii la pensie" Deschis de BLENDEA LILIANA la data: 01/16/2022 3:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie
Scris de: BLENDEA LILIANA la data: 01/16/2022 3:55am
Gen:f
Data nasterii:16.08.1962
Stagiul de cotizare:din 01.11.1985
Alte date:-facultatea la zi 1981-1985
-aprox. 5 ani in grupa 2 de munca
Intrebare: cand pot iesi la pensie limita varsta
Re: data iesirii la pensie
Scris de: voicu camelia la data: 01/16/2022 8:57am
Gen:feminin
Data nasterii:28 12 1963
Stagiul de cotizare:17
Alte date:grupa 1 14 ani
Intrebare:cand pot iesi la pensie limita de varsta
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/17/2022 2:01am
Pentru doamna Blendea
Nu putem calcula cu date aproximative pentruca si rezultatul ar fi aproximativ. In cazul dv am luat in calcul ca aveti 5 ani intregi lucrati in grupa de munca.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 noiembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul 5 ani intregi lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada facultatii si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 7 luni adica in data de 16 martie 2023.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul dv complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 01/17/2022 2:11am
Pentru doamna Voicu
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 28 iulie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul 14 ani intregi lucrat in gr I beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 24 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in conditii speciale nu beneficiati de reducerea a varstei de pensionare deoarece aceasta se acorda daca ati realizat stagiul complet de cotizare, care in cazul dv este de 33 ani si 5 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1