Subiect "Când mă pot pensiona?" Deschis de Mihaela T la data: 06/19/2022 6:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Când mă pot pensiona?
Scris de: Mihaela T la data: 06/19/2022 6:13am
Gen:F
Data nasterii:30.10.1967
Stagiul de cotizare:35 ani efectiv lucrați în noiembrie anul acesta.
Alte date:Salariată din noiembrie 1987 și până în prezent.
Anterior an 2001:Grupa 1 procent 100%:9 ani,9 luni,9 zile.Grupa 2procent 100%:4 luni.
Condiții deosebite din 2001 procent 100%:9 ani,6 luni,30 zile.
In anul 2011:6 luni șomaj.În anul 2010:3 luni șomaj tehnic(luni neconsecutive)
Intrebare:Când mă pot pensiona?Vă mulțumesc pentru ajutor.
Re: Când mă pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 06/19/2022 9:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 30 octombrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in grupa I si stagiul de 1 an intreg lucrat in gr II de munca (completat cu 8 luni neutilizate la grupa I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 4 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii speciale si 1 an intreg lucrat in conditii deosebite (completat cu 8 luni neutilizate la grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 10 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 2 luni adica in data de 30 decembrie 2025.
Re: Când mă pot pensiona?
Scris de: Mihaela T la data: 06/21/2022 5:40am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 30 octombrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in grupa I si stagiul de 1 an intreg lucrat in gr II de munca (completat cu 8 luni neutilizate la grupa I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 4 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 4 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii speciale si 1 an intreg lucrat in conditii deosebite (completat cu 8 luni neutilizate la grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 10 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 2 luni adica in data de 30 decembrie 2025.

Pt cei 9 ani și 6 luni lucrați în condiții deosebite în procent de 100%,după anul2001,nu mi se reduce vârsta de pensionare?
Re: Când mă pot pensiona?
Scris de: Mihaela T la data: 06/21/2022 5:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru cei 9 ani, 6 luni și 30 zile lucrați în condiții deosebite procent 100%,după 2001,nu mi se reduce vârsta de pensionare?Mulțumesc mult pentru ajutor!
Re: Când mă pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 06/21/2022 8:33am
Ne cerem iertare pentruca din neatentie nu am luat in calcul aceasta perioada.
Raspunsul corect este :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 30 octombrie 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in grupa I, stagiul de 1 an intreg lucrat in gr II de munca (completat cu 8 luni neutilizate la grupa I) si stagiul de 9 ani intregi lucrati in conditii deosebite beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 7 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 9 ani intregi lucrat in conditii speciale si 10 ani intregi lucrati in conditii deosebite (completat cu 2 luni neutilizate la grupa conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 7 ani si 10 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 2 luni adica in data de 30 decembrie 2022.
Re: Când mă pot pensiona?
Scris de: Mihaela T la data: 06/21/2022 9:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Vă mulțumesc mult pentru informații.
Re: Când mă pot pensiona?
Scris de: Mihaela T la data: 07/21/2022 3:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:În adeverința de la angajator apare doar perioada lucrată în grupa 1 și 2 de muncă.Condițiile deosebite apar pe adeverință cu stagiul de cotizate de la casa de pensii.Mai am nevoie de adeverința de la angajator?
Re: Când mă pot pensiona?
Scris de: la pensie la data: 07/21/2022 7:58am
Dupa data de 01 aprilie 2001 angajatorii au trimis la Casa de pensii situatia lunara numita REVISAL in care au fost evidentiate distict cotributiile CAS platite pentru perioadele lucrate in grupele de munca conditii deosebite.
Deci aceste perioade lucrate in conditii deosebite fiind inregistrate deja in arhiva electronica a Casei de pensii nu mai trebuie sa fie dovedite prin adeverinta eliberata de angajator.
Re: Când mă pot pensiona?
Scris de: Mihaela T la data: 07/21/2022 9:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă mulțumesc mult pt promptitudine și ajutor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1