Subiect "fara stagiul min de cotizare" Deschis de DORICA la data: 06/20/2022 3:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
fara stagiul min de cotizare
Scris de: DORICA la data: 06/20/2022 3:45am
Gen:F
Data nasterii:08.10.1959
Stagiul de cotizare:140
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, nu am depus inca dosarul de pensie pentru ca mai am nevoie de 38 luni ca sa am stagiul minim de cotizare. Din 1993 lucrez in Germania pe minijob. Doresc sa ies la pensie la limita de varsta in Romania. Se pot adauga lunile de cotizare din Germania? Sau e necesar sa cumpar 38 luni? Va rog sa va uitati daca am completat corect si daca este corect ca as mai avea nevoie sa cumpar 38 luni.
Va multumesc
Re: fara stagiul min de cotizare
Scris de: la pensie la data: 06/20/2022 8:31am
Cei care au lucrat in doua tari din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente, calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al vechimii daca este necesara pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul sa va pensionati imediat cu pensie pentru limita de varsta daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani compus din stagiul de cotizare lucrat in Romania completat cu stagiul de cotizare lucrat in Germania.
Dosarul de pensie pentru pensia din Romania poate fi depus si in Germania daca aveti domiciliu in Germania.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarea observatie :
Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1983 - noiembrie 1983 3 %
Intre decembrie 1983 - noiembrie 1988 6 %
Intre decembrie 1988 - iulie 1990 9 %
Acesta se introduce in coloana "Spor %"
Re: fara stagiul min de cotizare
Scris de: DORICA la data: 06/20/2022 9:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru informatii. In Germania lucrez pe minijob care nu are contributii la asigurari sociale. Deci ma indrept catre varianta de a cumpara inca 39 luni(3 ani si 3 luni) pentru a putea beneficia in Romania de pensie. Am cetatenie germana deci am fost obligata sa renunt la cetatenia romana. Nu mai am buletin de Romania. Cum pot sa fac contract cu Casa de pensii. Trebuie sa fac procura speciala unei persoane din Romania care sa se ocupe de aceste probleme? Va rog sa ma ajutati cu un rspuns, cum sa procedez.
Va multumesc
Re: fara stagiul min de cotizare
Scris de: la pensie la data: 06/20/2022 1:10pm
In acest caz cumpararea stagiului de cotizare necesar se face in conditiile OUG 163/2020 aprobata prin legea 168/2021.
Daca doriti sa vedeti conditiile pentru incheierea unui astfel de contract cu Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP) din Romania cititi legea 168/2021 care poate fi gasita pe internet.
Din aceste prevederi precizam :
- Contractul poate fi incheiat pentru perioade anterioare datei de 08 mai 2021, cand ati realizat varsta dv standard de pensionare de 61 ani si 7 luni,
- Puteti incheia un astfel de contract chiar daca nu mai aveti cetatenie romana.
- Puteti alege orice perioada intre varsta de 18 ani si 61 ani si 7 luni in care nu ati realizat stagiu de cotizare.
- Indiferent de perioada aleasa pentru aceiasi perioada costul este acelasi.
- Puteti mandata, prin procura, o persoana din Romania sa incheie contractul de cumparare stagiu de cotizare. Procura o poate elibera ambasada sau consulatul Romaniei in Germania
- Persoana mandatata trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere. Modelul declaratiei este dat in lege.
- Contractul poate fi incheiat pana in data de 31 august 2023.
Re: fara stagiul min de cotizare
Scris de: DORICA la data: 06/21/2022 3:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1