Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de Vasile Adrian la data: 06/21/2022 9:53pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: Vasile Adrian la data: 06/21/2022 9:53pm
Gen:m
Data nasterii:19.06.1979
Stagiul de cotizare:24 ani, 7 luni
Alte date:
Intrebare:
Bună ziua, am vârstă de 43 ani, am lucrat în sistemul penitenciar în perioada 2001-2021, realizând o vechime de aproape 20 de ani, plus grupa de aproape 10 ani, după care am trecut în rezerva. Acum îmi desfășor activitatea în mediul privat. Menționez ca am vechime acumulata de aproape 25 ani plus grupa de aproape 10 ani. Ținând cont de vechimea acumulata la ce vârstă credeți ca ma pot pensiona. Va multumesc!
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 06/22/2022 2:32am
Conform legislatiei actuale a pensiilor dv veti beneficia de doua pensii, una din sectorul militar si alta din sectorul public.
In sistemul militar
Aveti dreptul la pensie de serviciu la varsta de 60 ani. Calculul acestei pensii se face in functie de vechimea realizata in sistemul militar de pensii si vechimea suplimentara afereta perioadei lucrate in grupa de munca
In sistemul public de pensii (civil)
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani. Calculul acestei pensii se face in functie de salariile realizate in perioada lucrata in sistemul public de pensii.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Vasile Adrian la data: 03/09/2023 7:42am
la pensie :
Conform legislatiei actuale a pensiilor dv veti beneficia de doua pensii, una din sectorul militar si alta din sectorul public.
In sistemul militar
Aveti dreptul la pensie de serviciu la varsta de 60 ani. Calculul acestei pensii se face in functie de vechimea realizata in sistemul militar de pensii si vechimea suplimentara afereta perioadei lucrate in grupa de munca
In sistemul public de pensii (civil)
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani. Calculul acestei pensii se face in functie de salariile realizate in perioada lucrata in sistemul public de pensii.


Suferind de spondilita anchilozanta, grd 3-4, credeți ca ma ajuta în vreun fel sa merg sa îmi scot certificat de handicap, gen, scutire la impozit, pensionare mai devreme de 65 de ani din sistemul civil. Dar nu as vrea sa ma afecteze la locul de munca, gen sa îmi desfacă contractul de munca, etc. Nu știu dacă are importanta unde lucrez, lucrez la o companie multinațională de petrol și gaze și facem anual examene medicale, lucram la înălțime, in condiții toxice, etc.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/09/2023 10:23am
Regretam ca nu putem aprecia capacitatea dv munca in functie de starea dv medicala.
Pentru certificatul de handicap trebuie sa va adresati Comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap din subordinea Consiliului Judetean de care apartine domiciliul dv,
In sistemul public de pensii (civil) aveti dreptul la pensie de invaliditate daca obtineti incadrarea in un grad de invaliditate. Pentru aceasta trebuie sa va adresati Comisiei de evaluare a capacitatii de munca de pe langa Casa teritoriala de pensii de care apartine domiciliul dv.
Nu putem aprecia compatibilitatea starii dv medicale cu cerintele locului actual de munca insa trebuie sa aveti in vedere ca incadrarea in gradele 1 si 2 de invaliditate se face in cazul pierderii totale a capacitatii de munca si deci a drepului de a lucra, iar incadrarea in gradul 3 de invaliditate se face in cazul pierderii a 50 % din capacitatea dv de munca si deci aveti dreptul la munca numai cu jumatate de norma.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1