Subiect "pensie" Deschis de mihaela la data: 11/20/2022 2:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: mihaela la data: 11/20/2022 2:20am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare: 16 ani
Alte date:
Intrebare:buna ziua, ma numesc mihaela am varsta de 64 de ani si doresc sa ies la pensie, am o intrebare. am muncit din pacate, numai in ultimii 15 ani si 3 luni cu contract legal de 2 ore pe zi, probabil voi avea un punctaj fff mic, undeva la 0,1-0,2...statul suporta diferenta pana la 1000?? asta desi am si indemnizatie de handicap gradul 2 de 395 lei, in ultimii ani. daca am pensia de 230 lei cf punctajului...statul o mareste pana la 1000 lei si voi avea 1000 lei + indemnizatia de handicap 395? va multumesc frumos anticipat
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/21/2022 11:29am
Cei care au dreptul la un anumit tip de pensie in sistemul public de pensii primesc pensia sociala minima garanata daca din calcul rezulta o pensie mai mica decat aceasta.
Daca primiti si indemnizatie de handicap aceasta nu afecteaza dreptul la pensia sociala minima garantata si puteti primi ambele drepturi nediminuate.
In prezent pensia sociala minima garantata este de 1000 lei.
Noi presupunem ca dv aveti o problema in privinta realizarii stagiului minim de cotizatie de 15 ani deoarece daca ati lucrat numai 15 ani si 3 luni cu norma de 2 ore zilnic.
Vi se acorda stagiu de cotizare an/an lucrat cu 2 ore zilnic numai dupa 01 ianuarie 2011 iar inainte de aceasta data se socoteste stagiu de cotizare de 1 an la 4 ani lucrat cu 2 ore zilnic
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1