Subiect "Recalculare pensie luând în considerare venitul brut realizat până în 1.04.2001" Deschis de Gheorghe Dincă la data: 11/27/2022 7:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie luând în considerare venitul brut realizat până în 1.04.2001
Scris de: Gheorghe Dincă la data: 11/27/2022 7:36am
Gen:M
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cum pot sa folosesc programul de calculare a pensiei ,pentru a recalcula pe baza venitului brut ,realizat până în 1.04.2001?
Re: Recalculare pensie luând în considerare venitul brut realizat până în 1.04.2001
Scris de: la pensie la data: 11/27/2022 10:04am
Luarea in calcul a veniturilor brute in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 se va face in cazul recalcularii pensiilor in urma intrarii in vigoare a unei noi legi a pensiilor.
Pe langa aceasta modificare a sumelor luate in calculul punctajului pensiei in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 noua lege a pensiilor presupunem ca va avea si alte modificari ale modului de calcul a valorii pensiei.
Utilizarea programului de calcul de pe site pentru calculul veniturilor brute in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 este asemanatoare celei din perioada dupa data de 01 aprilie 2001, cand la calculul punctajelor lunare au fost luate in calcul salariile brute, adica, in coloana salarii tarifare se vor introduce salariile brute, fara a mai completa celelalte coloane.
Precizam ca in cazul recalcularii pensiilor noua lege a pensiilor poate sa aduca si alte modificari pe care nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1