Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Talos Gabriela la data: 09/01/2008 10:12am
Pagina curenta: 1 din 3 Mergi la pagina: 1 2 3
varsta de pensionare
Scris de: Talos Gabriela la data: 09/01/2008 10:12am
Gen:F
Data nasterii: 31-10-1954
Stagiul de cotizare: 27 ani si 5 luni
Alte date: toti anii i-am lucrat in grupa II.
Intrebare: Care este varsta la care pot sa ies la pensie si la ce fel de pensie ma incadrez? Multumesc.
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/01/2008 10:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni.Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca inainte de 1 aprilie 2001 a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite dupa aceasta data nu a mai fost gr a II a de munca ci grupa intitulata “conditii deosebite” in care presupunem ca ati lucrat si in acest sens am facut calculul. Pentru stagiul cuprins intre 26 si 28 ani in conditii deosebite aveati dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani daca aveati stagiul complet de cotizare indeplinit in septembrie 2008. Dar cum nu-l aveti veti putea iesi la pensie la limita de varsta cand indepliniti stagiu de cotizare de 29 ani si 10 luni adica peste 2 ani si 5 luni daca lucrati in continuare.
Re: varsta de pensionare
Scris de: Talos Gabriela la data: 09/01/2008 11:51am
"26 ani si 10 luni pentru femei" asta este afisat pe prima pagina ca stagiu complet de cotizare pentru femei si nu 29 ani si 10 luni. Va rog sa ma lamuriti si pe mine.





la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni.Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca inainte de 1 aprilie 2001 a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite dupa aceasta data nu a mai fost gr a II a de munca ci grupa intitulata “conditii deosebite” in care presupunem ca ati lucrat si in acest sens am facut calculul. Pentru stagiul cuprins intre 26 si 28 ani in conditii deosebite aveati dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani daca aveati stagiul complet de cotizare indeplinit in septembrie 2008. Dar cum nu-l aveti veti putea iesi la pensie la limita de varsta cand indepliniti stagiu de cotizare de 29 ani si 10 luni adica peste 2 ani si 5 luni daca lucrati in continuare.
Re: varsta de pensionare
Scris de: lapensie la data: 09/01/2008 1:36pm
Pe pagina principala a site-ului sus am specificat “in aceasta luna”si mai jos “stagiul complet de cotizare pentru femei este 26 ani si 10 luni” care trebuie inteleasa ca femeile care ies la pensie la limita de varsta in aceasta luna (fara reducerea varstei) au stagiul complet de cotizare de 26 ani si 10luni.
Stagiul complet de cotizare pentru femei de 26 ani si 10 luni nu este fix pana veti iesi dv la pensie ci numai 4 luni. Adica pot iesi la pensie la limita de varsta cu stagiu complet de cotizare de 26 ani si 10 luni numai cele care implinesc varsta de pensionare (fara reducerea varstei de pensionare pentru grupe de munca) in intervalul august-noiembrie 2008 adica cele nascute in perioada martie-iunie 1950. Cele nascute in iulie 1950 nu mai pot iesi la pensie la limita de varsta cu stagiu complet de cotizare de 26 ani si 10 luni pentruca in decembrie 2008 stagiu complet de cotizare devine 27 ani. Si asa mai departe la 4 luni stagiul complet de cotizare creste cu cate 2 luni pana in decembrie 2014 cand devine 30 ani. Cresterea stagiului complet de cotizare este data in anexa 3 la legea 19/2000. Noi cand v-am dat raspunsul am specificat “Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere” adica am tinut cont de aceste cresteri.
Deci luati bun raspunsul dat de noi.
Re: varsta de pensionare
Scris de: Elena Anton la data: 09/01/2008 9:51pm
Gen:feminin
Data nasterii:15 Iunie 1953
Stagiul de cotizare:1972-1997
Alte date:
Intrebare:La ce data pot iesi la pensie si ce acte imi trebuiesc sa aplic. Multumesc. Elena Anton
Re: varsta de pensionare
Scris de: George Anton la data: 09/01/2008 9:55pm
Gen:masculin
Data nasterii:6 Iunie 1948
Stagiul de cotizare: peste 30 ani
Alte date:
Intrebare:La ce virsta pot iesi la pensie? Cind pot aplica? Multumesc
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/02/2008 3:15am
Pentru Elena Anton
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in noiembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni si stagiul minim de 13 ani si 10 luni.Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensie la limita de varsta se pun conditiile de indeplinirea varstei standard de pensionare si a stagiului minim de cotizare.
Pentru pensia la limita de varsta se intocmeste un dosar pe care il intocmiti si-l predati personal (sau prin procura de alta persoana) daca la data iesirii la pensie nu sunteti angajata.
Actele necesare pe care trebuie sa le contina dosarul de pensionare sunt urmatoarele:
-Cerere
-Carnet de munca (original si copie)
Pe langa aceste acte strict necesare mai trebuie sa fie depuse diverse acte ce trebuie sa certifice anumite date ce trebuie luate in calcul la punctajul pensiei sau dau dreptul la reducerea varstei standard de pensionare sau a stagiului complet de cotizare cum sunt:
-Diploma de studii universitare (original si copie) sau adeverinta de la institutia de invatamant ca ati urmat la zi si ati absolvit cursuri universitare
-Adeverita sau copie de pe livretul militar care sa certifice efectuarea stagiului militar daca este cazul
-Adeverinta de la angajator cu sporurile de care ati beneficiat pe langa salariu si care nu sunt trecute in carnetul de munca
-Adeverinta de lucru in conditii de grupa de munca diferita de conditiile normale
-Declaratie, daca este cazul, ca ati nascut si crescut pana la 10 ani 3 sau mai multi copii insotita de certificatele de nastere (originale si copii)
-Alte acte necesare stabilirii dreptului la pensie in alte conditii decat cele normale
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/02/2008 3:18am
Pentru George Anton
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in noiembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni si stagiul minim de 13 ani si 10 luni.Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensie la limita de varsta se pun conditiile de indeplinirea varstei standard de pensionare si a stagiului minim de cotizare.
Re: varsta de pensionare
Scris de: GEORGESCU RODICA la data: 09/04/2008 1:52am
Gen:F
Data nasterii:18.04.1955
Stagiul de cotizare:27 ani si 6 luni
Alte date: grupaIi de munca din 1981
Intrebare: cand pot iesi la pensie anticipat? si cand la limita de varsta?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/04/2008 9:46am
Pentru Georgescu Rodica
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca inainte de 1 aprilie 2001 a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite dupa aceasta data nu a mai fost gr a II a de munca ci grupa intitulata “conditii deosebite” in care presupunem ca ati lucrat si in acest sens am facut calculul. Pentru stagiul cuprins intre 26 si 28 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si puteati iesi la pensie la limita de varsta in aprilie 2009 daca la acea data aveati stagiul complet de cotizare de 30 ani indeplinit . Dar cum nu-l veti putea avea veti putea iesi la pensie la limita de varsta cand indepliniti stagiu de cotizare de 30 ani .
Din aceiasi cauza nu veti putea iesi nici la pensie anticipata partiala care dupa varsta puteati sa o cereti in aprilie 2010 care este si ea conditionata de indeplinirea stagiului complet de cotizare.
Re: varsta de pensionare
Scris de: Naum C Ion la data: 10/28/2008 12:09pm
Gen:MASCULIN
Data nasterii:01 SEPTEMBRIE 1952
Stagiul de cotizare:33 ANI
Alte date:GRUPA 2 DE MUNCA 25 ANI
Intrebare:CAND POT BENAFICIA DE IESIREA LA PENSIE ?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/28/2008 12:51pm
Pentru Naum C Ion
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de “ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiu lucrat in conditii deosebite intre 24 si 26 ani beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni pentru care aveti dreptul la pensie la limita de varsta in martie 2012 cu conditia sa indepliniti stagiul complet de cotizare. Presupunand ca nu ati inclus in stagiul de cotizare sporul de vechime de 6 ani pentru grupa de munca, cu acest spor aveti indeplinit stagiul complet de cotizare. Calculul l-am facut cu programul de “Reducerea varstei de pensionare”.
Re: varsta de pensionare
Scris de: Predica Constanta la data: 11/06/2008 9:23am
Gen:feminin
Data nasterii:21 ianuarie 1950
Stagiul de cotizare:37 ani si 6 luni
Alte date:studii: scoala tehnica de arhitectura si ctii
Intrebare:ce acte am nevoie pentru dosar? daca mi se da pensie din urma , adica de cand am dreptul la pensie la limita de varsta si as vrea cam cata pensie o sa-mi iasa ( aproximativ cat la suta din ultimul salariu)
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/06/2008 11:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta dupa 21 mai 2008 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 26 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru a se acorda pensie de la data in care aveti drept la pensie la limita de varsta trebuia sa depuneti dosarul de pensionare in termen de 90 zile de la acea data. Daca depuneti dosarul dupa 90 de zile atunci se acorda pensie de la data depunerii dosarului la Casa de Pensii. Pensia nu depinde de ultimul salariu ci de salariile avute pe toata perioada lucrata si din aceasta cauza nu putem sa facem nicio apreciere.
Numai studiile universitare sunt recunoscute ca stagii asimilate pentru care se acorda punctaj suplimentar nu si studiile medii.
Daca suntenti angajata angajatorul are obligatia sa intocmeasca si sa depuna la Casa de Pensii dosarul de pensie, dv trebuind numai sa depuneti la acesta o cerere prin care cereti pensionarea.
Daca nu mai sunteti angajata trebuie sa intocmiti si sa depuneti singura dosarul de pensionare.
Actele pe care trebuie sa le contina dosarul puteti sa le aflati de la Casa de Pensii si sunt urmatoarele:
-Cerere
-Copie de pe actul de identitate in care se specifica CNP-ul
-Carnet de munca original si copie
-Adeverinte cu sporuri si adausuri care le-ati primit pe langa salariu pana in aprilie 2001 si care nu sunt inscrise in carnetul de munca.
-Alte acte care va dau dreptul sa beneficiati de anumite avantaje conform legii. Ex. stagii in grupe de munca ce acorda fie reducerea stagiului complet de cotizare fie punctaj suplimentar.
Re: varsta de pensionare
Scris de: coca la data: 01/07/2009 9:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

mama mea a depus dosarul de pensie in octombrie. Cand ii vine decizia?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/07/2009 3:51pm
Pentru Coca
Termenul de admitere al cererii de pensionare conform art 86 din legea 19/2000 este de 30 zile. Tot ce depaseste acest termen este o abatere. Nu putem aprecia cat de mare poate sa fie abaterea unei Case de Pensii de la prevederile legale si nici daca aceasta se datoreaza unei cauze obiective sau a birocratiei.
Re: varsta de pensionare
Scris de: cocaviz la data: 02/06/2009 10:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

daca o persoana a depus dosarul de pensionare, se poate razgandi?
poate sa dureze si 5 luni pana ii vine dosarul?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/08/2009 9:05am
Pentru Cocaviz
Depinde de felul pensiei.
Daca ati cerut pensie anticipata sau anticipata partiala si nu ati depus dovada ca ati interupt activitatea nu depuneti aceasta dovada si atunci decizia de pensionare nu se mai aplica pana ce veti depune aceasta dovada. Daca ati cerut pensie la limita de varsta nu vedem motivul pentru care ati renunta deoarece puteti sa continuati activitatea cu acordul angajatorului si puteti cumula pensia cu salariul obtinut. Pentru alte situatii puteti depune o cerere de renuntare la Casa de Pensii si asteptati rezultatul.
Durata de rezolvare a dosarului depinde de Casa de pensii si nu putem sa o apreciem.
Re: varsta de pensionare
Scris de: roman elena la data: 02/09/2009 3:52pm
Gen:feminin
Data nasterii:24.09.1950
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date: profesie farmacista
Intrebare: cand pot iesi la pensie?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/10/2009 5:19am
Pentru Roman Elena
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 24 martie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
: varsta de pensionare
Scris de: popescu daniela elena la data: 06/25/2009 7:37am
Gen;feminin
Data nasterii:13-12-1971
Stagiul de cotizare:9 luni[somaj]
Alte date:pe unde am lucrat mi sa comunicat nu mi sa facut carte de munca
Intrebare:eu am vreo sansa sa ies la pensie deoarece nu am carte de munca si am 4 copii?MAI mentionez;ca copii 2 beneficiaza de o pensie de urmas care e pe numele meu.As putea cumva sa cotizez sa pot beneficia si eu vreo data de o pensie?
Pagina curenta: 1 din 3 Mergi la pagina: 1 2 3