Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Talos Gabriela la data: 09/01/2008 10:12am
Pagina curenta: 2 din 3 Mergi la pagina: 1 2 3
varsta de pensionare
Scris de: Talos Gabriela la data: 09/01/2008 10:12am
Gen:F
Data nasterii: 31-10-1954
Stagiul de cotizare: 27 ani si 5 luni
Alte date: toti anii i-am lucrat in grupa II.
Intrebare: Care este varsta la care pot sa ies la pensie si la ce fel de pensie ma incadrez? Multumesc.
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/25/2009 7:38am
Pentru Popescu Daniela Elena
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 decembrie 2031 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Deci pentru a beneficia de propria pensie la limita de varsta trebuie sa lucrati cu contract de munca si sa platitii CAS o perioada minima de 15 ani pana la varsta de 60 ani.
Puteti plati cotributie pentru pensie fara sa lucrati la Casa de Pensii insa daca nu mai aveti si alta vechime nu puteti plati o suma lunara suficenta pentru a primi o pensie decenta numai in urma acestor plati.
Deasemeni puteti plati si contributie pentru pilonul II si III de pensii la bancile care administreaza aceste fonduri de pensii dar nu cunoastem cat trebuie sa platiti lunar si daca in aceasta investitie iesiti in castig sau nu.
Daca durata casatoriei cu sotul decedat a fost mai mare de 10 ani atunci la varsta de 60 ani veti avea dreptul la propria pensie de urmas.
Re: varsta de pensionare
Scris de: petrea ioana la data: 06/26/2009 10:51am
Gen:F
Data nasterii:01.12.1954
Stagiul de cotizare:25 ani si 6 luni
Alte date:pensionata pe caz de boala din 1998
Intrebare:can pot iesi de drept la pensie?si se mai tine cont de numarul de copii nascuti?daca da,eu am 4 copii
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/27/2009 10:07am
Pentru Petrea Ioana
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 01 noiembrie 2012.
Noi va sfatuim sa faceti anumite analize inainte de cererea de trecere la pensia la limita de varsta pentru a va convinge ca aceasta este mai mare decat pensia de invaliditate. Aceasta analiza se poate face cunoscand:
-Stagiul potential acordat prin decizia de pensionare
-Ce grad de invaliditate ati avut pe perioada acestui stagiu potential (imediat dupa iesirea la pensie de invaliditate).
-Ce punctaj mediu al pensiei ati avut pe perioada pensiei de invaliditate si perioada exacta a acesteia.
Aceasta analiza este preferabil sa fie facuta cat mai aproape de trecerea la pensia la limita de varsta.
Daca nu aveti probleme cu incadrarea in gradul de invaliditate, deoarece trebuie sa va prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca pana la iesirea la pensie la limita de varsta, nu este rau sa faceti aceasta trecere cat mai tarziu, fara a beneficia de reducerea pentru copii. Aceasta solutie este preferabila deoarece perioada de pensie de invaliditate contribuie la cresterea pensiei la limita de varsta.
Re: varsta de pensionare
Scris de: Casapu Vasile la data: 02/13/2010 12:57pm
Gen:masculin
Data nasterii:l6 august 1950
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:
Intrebare:Cind pot esi la pensie si cu ce pensie.
Re: varsta de pensionare
Scris de: Casapu Vasile la data: 02/13/2010 1:03pm
Casapu Vasile :
Gen:masculin
Data nasterii:l6 august 1950
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:Grupa II de munca functionar
Intrebare:Cind pot esi la pensie si cu ce pensie.
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/19/2010 3:33am
Pentru Casapu Vasile
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiilor si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 august 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Situatia grupei dv de munca este neclara asa cum o prezentati dv. Noi va dam si calculul cu tot stagiul lucrat in gr II dar credem ca este putin probabil sa beneficiati de aceasta reducere.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 28 ani lucrat in in gr II vi se acorda un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare de 28 ani in aceasta grupa beneficiti de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni pentru care va puteati pensiona la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica din februarie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa fie peste 35 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus nu se modifica.
Re: varsta de pensionare
Scris de: cristea costica la data: 02/25/2010 7:46am
Gen:masculin
Data nasterii:25 febriarie 1951
Stagiul de cotizare:40 de ani
Alte date:40 de ani vechime din care 24 in grupa a 2 a
Intrebare:Cand pot iesi la pensie daca am datele de mai sus?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/27/2010 7:50am
Pentru Cristea Costica
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 25 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data s-a numit conditii deosebite.
Pentru stagiul de 24 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru un stagiu in conditii deosebite de 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni, adica dupa 25 august 2010 indeplinind si conditia ca stagiul total de cotizare sa fie minim 35 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus nu se modifica.
varsta de pensionare
Scris de: Irofte Gheorghe la data: 03/17/2010 3:54pm
Gen:M
Data nasterii:09.06.1958
Stagiul de cotizare:31.5 ani din care 20 de grupa I
Alte date:
Intrebare:As dorii sa stiu data iesirii la pensie.
Multumesc anticipat,
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/19/2010 4:49am
Pentru Irofte Gheorghe
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 09 iunie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 41 ani.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru stagiu dv in conditii speciale de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si iesirea la pensie in 09 iunie 2015.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru stagiul dv in conditii deosebite de 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta in 09 decembrie 2018 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiu de cotizare de peste 35 ani.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
In cazul ultimei variante puteti cere pensie anticipata (nediminuata) la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani, in data de 09 iunie 2018 daca la acea data veti avea un stagiu de cotizare (inclusiv sporul pentru grupa de munca) de peste 45 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este presupunerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se modifica astfel :
-In cazul variantei 1 reducerea varstei de pensionare creste la 10 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 09 iunie 2013.
-In varianta 2 nu intervine nicio modificare.
-Data de iesire la pensie anticipata ramane aceeasi in schimb scade conditia de stagiu de cotizare la 43 ani.
Re: varsta de pensionare
Scris de: postovei dumitru la data: 03/28/2010 12:48pm
Gen:masculin
Data nasterii:24/02/1952
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:36 ani de munca
Intrebare:cand pot beneficia de iesirea la pensie?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/30/2010 8:01am
Pentru Postovei Dumitru
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Nu intelegem care este diferenta facuta de dv intre stagiu de cotizare si anii de munca. Cele doua cifre ar trebui sa corespunda sau stagiul de cotizare ar trebui sa fie minim cat perioada muncita.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata) cu 5 ani anticipare adica dupa 24 februarie 2012 daca indepliniti conditia ca stagiul de cotizare sa fie minim 35 ani.
Re: varsta de pensionare
Scris de: Amanolesei Stefan la data: 06/17/2010 11:20am
Gen:masculin
Data nasterii:11.12.1951
Stagiul de cotizare:40
Alte date:gr.II =18ani
Intrebare:Cand pot iesi la pensie
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/18/2010 5:02am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 11 decembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 18 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare si obtineti un stagiu total de cotizare de 44 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 11 decembrie 2012, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus nu se modifica in plus aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) incepand cu 11 decembrie 2011.
Re: varsta de pensionare
Scris de: Ligia la data: 06/19/2010 9:58am
Gen:F
Data nasterii:15.07.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date: Stagiu de cotizare realizat 28 ani 1 lună și 15 zile; am primit ulterior printr-o decizie judecătorească 8 ani 6 luni 29 zile lucrați ca și contabilă la CAP
Intrebare: Când trebuie sa ies la pensie?
Mlutumesc
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/21/2010 3:21am
Pentru Ligia
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 septembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 4 luni.
In prezent aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala (diminuata).
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica.
varsta de pensionare
Scris de: popescu cornel la data: 01/05/2011 1:09pm
Gen:M
Data nasterii:03.02.1952
Stagiul de cotizare: total 34 si 10 luni
Alte date: 25 de ani si 6 luni in grupa a II a de munca
Intrebare:
data iesirii la pensie?
ps: la stagiul de cotizare am calculat asa:
- 25 ani 9 luni 16 zile vechime efectiva
- din care 25 ani 6 luni grupa II de munca
- 3 luni somaj tehnic
- 12 luni beneficiar ordonanta 92 / 1998
- 12 somaj indemnizat
- 18 luni post somaj
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/10/2011 5:58am
Pentru Popescu Cornel
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 03 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 25 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiu de cotizare cumulat cu perioada de somaj tehnic si somaj indemnizat si si realizati un stagiu total de cotizare de 33 ani si 3 luni.
Nu detinem informatii le necesare pentru a va preciza daca cele doua perioade precizate de dv ca beneficiar al ordonantei 92/1998 (nu exista la nivel national o astfel de ordonanta, probabil ati gresit numarul) si perioada post somaj. Aceste perioade sunt considerate stagii de cotizare daca fost platita Contributie de Asigurare Sociala.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in aceasta grupa intre 24 si 26 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si pensionarea cu pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 03 august 2011 daca atunci aveti stagiul de cotizare de minim 35 ani.
Daca aveti satisfacut stagiul militar acesta este considerat stagiu asimilat si se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Re: varsta de pensionare
Scris de: BACANU ELENA la data: 09/22/2011 6:15am
Gen:F
Data nasterii:19.05.1958
Stagiul de cotizare:28 ani si 4luni
Alte date:4 ani -grupa I

Intrebare:Cand pot sa ma pensionez?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/26/2011 9:02am
Pentru Bacanu Elena
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 19 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care a lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru stagiul de 4 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 30 ani si 4 luni.
Pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca sau de pensie anticipata partiala aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 31 ani si 1 luna adica va lipsesc numai 9 luni de stagiu.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 4 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 1 luna adica in 19 iunie 2017 daca va completati stagiul de cotizare pana la 31 ani si 1 luna.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 4 ani nu aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare deoarece aceasta reducere se acorda pentru stagii de minim 6 ani in conditii deosebite.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, dupa 19 iunie 2019 daca va completati stagiul de cotizare pana la 31 ani si 1 luna.
Completarea stagiului de cotizare, daca nu mai sunteti angajata, puteti sa o faceti prin incheerea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 2 din 3 Mergi la pagina: 1 2 3