Subiect "cum se calculeaza pensia" Deschis de Tomele Vlad la data: 02/18/2010 6:50am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
cum se calculeaza pensia
Scris de: Tomele Vlad la data: 02/18/2010 6:50am
Gen:B
Data nasterii:14 oct 1964
Stagiul de cotizare:20 de ani in minerit
Alte date:
Intrebare:Cum se calculeaza punctul de pensie? am lucrat 20 de ani in minerit, in cartea de munca am avut salarul de baza, iar eu am lucrat in acord salarul brut fiind cu mult mai mare. In aceasta situatie cum se calculeaza punctul de pensie?
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: Bogateanu Silvia la data: 02/18/2010 1:08pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 02/23/2010 3:43am
Pentru Tomele Vlad
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 14 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru un stagiu de minim 20 ani lucrat in minerit in subteran mai mult de 50 % din timpul de lucru aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 20 ani (la varsta de 45 ani) si a stagiului complet de cotizare cu 15 ani (la 20 ani).
Modul de calcul al pensiei este urmatorul :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceeasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada s-a adunat punctajul total). In cazul dv se foloseste stagiul de cotizare redus de 20 ani.
Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.Valoarea punctului de pensie este anuntata de catre Casa Nationala de Pensii (CNPAS). In prezent valoarea punctului de pensie este de 732.80 lei.
Daca inainte de anul 1992 ati benficiat de alte sporuri in afara de sporul de vechime pentru a fi luate in calculul pensiei trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator cu aceste sporuri.
Inainte de 1 aprilie 2001 se iau in calculul punctajului pensiei salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent cum sunt : sporul de vechime, sporul de lucru in subteran, sporul de noapte etc, si nu sunt luate in calcul sumele castigate in acord si primele.
Dupa aprilie 2001 sunt luate in calcul toate castigurile inclusiv cele castigate in acord si primele.
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 02/23/2010 3:45am
Pentru Bogatele Silvia
Cititi raspunsul dat mai sus.
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: Petrescu Aurelia la data: 09/08/2010 9:13am
Gen:fem.
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare: 25 ani ȘI 8 luni,din care co 1lună și 1/2.
Alte date:GRUPA aII a -16 ani și 7 luni cu 80%activitate ,șomaj 1 an și 3 luni,contract de asigurare 1 an
Intrebare: Când ies la pensie anticipată parțială ?
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: Petrescu Aurelia la data: 09/08/2010 9:27am
Gen:fem.
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare: 25 ani ȘI 8 luni,din care co 1lună și 1/2.
Alte date:GRUPA aII a -16 ani și 7 luni cu 80%activitate ,șomaj 1 an și 3 luni,contract de asigurare 1 an
Intrebare: Când ies la pensie anticipată parțială ?
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: amalinei aurel la data: 05/27/2012 11:54pm
e
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 05/29/2012 6:11am
Pentru Amalinei Aurel
Reveniti si formulati intrebarea dv si dati datele necesare analizei.
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: Cristea Ionel la data: 01/04/2013 11:01am
Gen:masculin
Data nasterii:17.01.2013
Stagiul de cotizare:38 ani si 8 luni
Alte date:vechime totala in munca 41 ani si 2 luni din care 8 ani lucrati in grupa II
Intrebare:daca inca un an de vechime imi mai foloseste la ceva si ca este cuantumul penalizarii in conditiile pensiei anticipate.
04.01.2013
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 01/05/2013 3:22pm
Pentru Cristea Ionel
Ne pare rau ca va recomandam sa reveniti cu unele clarificari :
- Revedeti data nasterii pe care nu ar trebui sa o gresiti niciodata.
- De unde provine diferenta intre stagiul de cotizare si vechimea totala in munca
- Cand doriti sa cereti pensie anticipata partiala.
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: raulea maria la data: 01/22/2013 5:34am
Bogateanu Silvia :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 01/24/2013 2:27pm
Pentru Raulea Maria
Reveniti, dati datele necesare si formulati-va intrebarea.
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: Cadir Marin la data: 01/31/2013 1:52am
Gen:masculin
Data nasterii:15 06 1954
Stagiul de cotizare:38 ani si 1 luna
Alte date:5 ani grupa a 2 a
Intrebare:Poate sa iasa macar la pensia anticipata?
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 02/01/2013 6:22am
Pentru Cadir Marin
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 15 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in grupa II beneficiaza de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de de 39 ani si 4 luni
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite nu beneficiaza de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este sub 6 ani stagiul minim pentru care se acorda asemenea avantaje.
Are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % %, la varsta de 60 ani adica in 15 iunie 2014 sau dupa aceasta data pensie anticipata, nediminuata atunci cand realizeaza stagiul de cotizare de 43 ani (ii lipsesc lipsesc 3 ani si 8 luni) .
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: iosib ioan la data: 02/13/2013 5:09pm
Gen:masculin
Data nasterii:18.07.1953
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:care e pensia normala care ar trbui sa o am?
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 02/15/2013 9:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 18 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in 18 iulie 2013
Daca doriti sa va apreciem valoarea pensiei nu putem sa o facem deoarece aceasta depinde de salariile (veniturile) obtinute de dv pe toata perioada lucrata.
Pensia poate fi calculata de dv daca aveti datele necesare si utilizati programul de calcul gratuit de pe site-ul nostru.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Programul calculeaza pensia nediminuata dupa care faceti dv diminuiarea daca vreti sa calculati pensie anticipata partiala. Daca aveti dificultati la utilizarea programului reveniti si va vom ajuta.
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: Badeca Stela la data: 08/26/2013 12:38pm
Gen: Feminin
Data nasterii: 01 Aprilie 1952
Stagiul de cotizare:29 ani si 1 luna
Alte date:
Intrebare:
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 08/28/2013 1:10am
Nu intelegem ce doriti daca nu va formulati intrebarea
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta din 01 mai 2011 de la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni.
Daca doriti sa stiti cun se calculeaza pensia cititi raspunsul de mai sus..
Re: cum se calculeaza pensia de urmas
Scris de: Constantin Dumitru la data: 09/04/2013 4:33pm
Gen:Masculin
Data nasterii:08.04.1953 decedat in 12.05.2002 (pensionat pe caz de boala gradul I-cancer)
Stagiul de cotizare:din decizie
stagiu complet de cotizare (conf.Lg.19/2000)-35 de ani
total stagiu de cotizare realizat -41 ani 1 luna 10 zile
puncte realizate 29,11319
punctajul mediu 0.83181
Alte date:
Intrebare:fiul trebuie sa primeasca pensie de urmas.tatal a lucrat in Faur la forja.are 25 ani si 9 luni la care se mai adauga pe vremea aceea si sporuri aproximativ 50% + armata.Ce pensie ar trebui sa ii revina fiului in contiunuare in conditiile in care fosti colegi ai tatalui la recalculare s-au dat diferente?
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: la pensie la data: 09/05/2013 7:44am
Pentru Constantin Dumitru
Nu ati dat nicio data pentru fiu si nici daca este singurul care primeste pensie de urmas.
Fiul primeste pensie de urmas pana la varsta de 16 ani sau daca isi continua studiile pana la varsta de 26 ani. Daca este singurul care primeste pensie de urmas va primi 50 % din pensia de invaliditate a tatalului sau.
Nu putem aprecia cuantumul pensiei de urmas pentruca pensia tatalui decedat a fost facuta conform legii vechi a pensiilor 19/2000. Pentru recalcularea pensiei tatalui decedat trebuie sa prezentati actele necesare recalcularii pensiilor conform OUG 4/2005.prezentate si de fostii colegi ai tatalui.
Re: cum se calculeaza pensia
Scris de: costel la data: 12/27/2013 7:31am
am39 ani si 21si2luni insubterancind asi esi la pensie
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2