Subiect "pensie de invaliditate pentru cancer?" Deschis de Arabela la data: 11/08/2010 8:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate pentru cancer?
Scris de: Arabela la data: 11/08/2010 8:07am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:1978
Alte date:
Intrebare:
Buna!
Am un frate care are o forma de cancer(sindrom hodking) si are certificat de handicap cu diagnosticul handicap accentuat.Boala i-a aparut acum 5 ani, cand a facut tratament, s-a vindecat complet, iar acum cateva luni a recidivat, iar acum se afla iarasi sub tratament.Fratele meu lucreaza de 3 ani si jumatate, iar acum decand a intrat iarasi in tratament este in concediu medical.Are 33 ani si as dori sa intreb daca se poate pensiona cu acesti 3 ani si jumattate, dupa terminarea tratamentului? Iar daca se pensioneaza cam la ce cuantum s-ar ridica pensia, procentual din salariul lui?
Va multumesc.
Re: pensie de invaliditate pentru cancer?
Scris de: la pensie la data: 11/09/2010 2:12am
Conform art 58 din legea 19/2000 bolnavii de neoplazie (cancer) au dreptul la pensie de invaliditate indiferent de stagiul de cotizare pe care il au la data expertizarii.
Valoarea pensiei nu se calculeaza ca procent din ultimul salariu ci depinde de salariul avut pe toata perioada de cotizare si cazul lui in principal de gradul de invaliditate in care va fi incadrat de catre Comisisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de Pensii.
Re: pensie de invaliditate pentru cancer?
Scris de: Arabela la data: 11/09/2010 6:21am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Mersi mult, mi-ati fost de un real ajutor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1