Subiect "Pensie caz de boala" Deschis de Dumitrascu Adrian la data: 03/13/2011 8:23am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Pensie caz de boala
Scris de: Dumitrascu Adrian la data: 03/13/2011 8:23am
Gen: F
Data nasterii: 07 Martie 1953
Stagiul de cotizare:8 ani si 6 luni+ 6 luni samaj
Alte date:
Intrebare:
Soacra mea a lucrat doar 8 ani jumatate, dupa care a fost disponibilizata, criteriul de concediere fiind ca sotul ei lucra in Combinatul Siderurgic Galati si ca acolo se platea foarte bine, asta intamplandu-se la varsta 40 de ani, in anul 1993, apoi a fost angajata fara carte de munca cca 5 ani pe timp de vara la vanzare bere si sucuri. Dupa cei 5 ani de lucru sezonier a contractat de la serviciul prestat Poliartrita reumatoida, pentru care e inregistrata in programul national, si nu mai poate presta munca efectiva avand dificultati de deplasare evidente. As dori sa aflu daca poate beneficia de vreun tip de pensie, ea avand acum varsta de 58 de ani.
Daca se mai poate face ceva va rog sa ma sfatuiti.
Va multumesc!
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 03/14/2011 8:44am
Ne pare rau ca trebuie sa va informam ca nu are dreptul la niciun fel de pensie pana la complentarea stagiului minim de cotizare care in cazul dansei este de 13 ani si 8 luni si in acest caz poate beneficia de pensie pentru limita de varsta.
Acest stagiu de cotizare poate fi completat numai prin contract de asigurare sociala care se poate incheia cu Casa Teritoriala de Pensii insa nu se poate plati retroactiv ci prin plata lunara a unei contributii (in anul 2011 contributia lunara este de 222 lei) si poate beneficia de aceasta completare numai la incheierea contractului (peste 4 ani si 8 luni).
La varsta dansei nu poate beneficia de pensie de invaliditate deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba stagiul de cotizare mai mare de 26 ani.
Re: Pensie caz de boala
Scris de: Ivascu Elisa la data: 07/28/2011 11:18am
Buna ziua!Am o mare rugaminte la dvs sa.mi raspundeti la 2 intrebari:prima intrebare:la ce se refera Legea 263/2010 art.81,alin.(1)(pensie boala)ce spune aceasta lege?Si a 2.a intrebare:in ce an pot sa ies la pensie anticipat,am 54 ani,30 ani vechime+7 ani pensie boala,deci 37 ani stagiu de cotizare.Mii de multumiri!
Re: Pensie caz de boala
Scris de: Ivascu Elisa la data: 07/28/2011 11:25am
Buna ziua!Am o mare rugaminte la dvs sa.mi raspundeti la 2 intrebari:prima intrebare:la ce se refera Legea 263/2010 art.81,alin.(1)(pensie boala)ce spune aceasta lege?Si a 2.a intrebare:in ce an pot sa ies la pensie anticipat,am 54 ani,30 ani vechime+7 ani pensie boala,deci 37 ani stagiu de cotizare.Mii de multumiri!
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 07/29/2011 8:21am
Pentru Ivascu Elisa
Nu va intelegem din ce cauza nu vreti sa dati data de nastere pentru care avem nevoie sa va calculam data de iesire la pensie anticipata partiala (nu anticipata pentruca pentru pensia anticipata partiala si anticipata nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
In acest caz va puteti calcula singura aceste date pe sit-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
unde va introduceti data nasterii.
Articolul 81 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 se refera la asiguratii care pe timpul concediului medical au sanse sa evite pensia de invaliditate prin urmarea unor programe de recuperarea capacitatii de munca, intocmite de medicul expert de la comisia de expertiza a capacitatii de munca si integrarea lor in campul muncii.
Re: Pensie caz de boala
Scris de: ciobanu maria la data: 06/29/2012 6:01am
Buna ziua ma numesc Ciobanu Maria si am 3 ani de suferinta.
diagnosticile mele sunt:
CIROZA HEPATICA TOXICA DECOMPENSATA,PORTAL
VARICE ESOFAGIENE GR II. GASTROPATIE HIPERTENSIVA
ENCEFALOPATIE HEPATICA STD I.
LITIAZA BILIARA VEZICULARA
HIPERPOTASEMIE
POLINEUROPATIE TOXICA
SINDROM HIPOANABOLIC
LITIAZA RENALA STANGA
Aceste diagnostice le am an prezent la externare de pe data de 29.06.2012 am 3 ani de cand stau numai prin spitaluri,se poate rezolva ceva sa pot lua pensie an caz de boala?pentru luarea tratamentelor,am un set plin de hrtii externari de la spital.cel putin spitalizarea mea a fost de 7 zile internata an spital,daca aveti informatii va rug ajutatima sa merg mai departe:((
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 07/05/2012 8:32am
Pentru Ciobanu Maria
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa indepliniti urmatoarele doua conditii, sa aveti un anumit stagiu de cotizare sis a fiti incadrata intr-un grad de invaliditate.
- Daca afectiunile de care suferiti au diminuat capacitatea dv de munca sub 50 % trebuie sa intocmiti un dosar cu actele medicale pe care le posedati si sa-l depuneti la Comisia de expertiza a capacitatii de munca, care este organizata pe langa Casa de pensii teritoriala de care apartineti, cerand sa fiti examinata si incadrata in unul din cele trei grade de invaliditate
- Stagiul de cotizare necesar depinde de varsta si nu putem sa-l precizam deoarece nu ati dat data de nastere sau varsta.
Re: Pensie caz de boala
Scris de: ciobanu florin la data: 07/07/2012 6:00am
Buna ziua!!!
Ma numesc ciobanu florin din satu rusi belcesti nascut la data de 1994 19 04.si as vrea si eu sa stiu daca pot face dosar an caz de boala.si ce sa fac si unde sa ma duc.
am probleme cu:
STOMACU
RINICHII
ADHD
FICATUL
Ear acum ma dor foartye tare picioarele,si numai decat trebuie sa ma duc la neurochirirgie,mi se blocheaza picioarele+
am fost trimis la urgenta la socola dar din nefericire nu am avut bani,si nu mai mam dus deacum ancolo poate da dumnezeu sa ma duc
va rog frumos andrumatima si pe mine pe drumul cel bun
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 07/09/2012 3:09pm
Pentru Ciobanu Florin
Pentru obtinerea pensiei de invaliditate trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii :
- Sa aveti un stagiu de cotizare minim de cotizare care depinde de varsta. Pentru o varsta sub 20 ani trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 1 an.
- Sa fiti incadrat in unul din gradele de invaliditate.
Incadrarea in gradele de invaliditate depinde de diminuarea capacitatii de munca (minim 50%) iar constatarea diminuarii capacitatii de munca o poate face numai medicul expert din cadrul comisiei de expertiza a capacitatii de munca. Aceasta comisie este organizata pe langa Casa de pensii judeteana de care apartine domiciliul dv ( noi presupunem Suceava)
Deci daca aveti un stagiu de cotizare mai mare de 1 an trebuie sa va adresati Comisiei de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa judeteana de pensii cu cerere de examinare pentru aceasta intocmind un dosar cu actele medicale pe care le dectineti.
Re: Pensie caz de boala
Scris de: SIMONA la data: 11/08/2012 1:10pm
Gen:F
Data nasterii:12.06.1961
Stagiul de cotizare:15 ANI
Alte date:
Intrebare:As dori sa stiu daca mama mea nascuta pe 12.06.1961, care are 15 ani de cotizare si boala insuficieta venoasa si ulcer varicos, acesta lucru afectandu-i capacitatea de munca , poate beneficia de pensie de invaliditate sau de pensie la limita de varsta !
Multumesc anticipat pentru raspuns!!!!!
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 11/09/2012 8:01am
Pentru Simona
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere mama dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta in 12 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 2 luni
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa indeplineasca urmatoarele contitii :
- Sa fie incadrata in unul din cele trei grade de invaliditate in functie de diminuarea capacitatii de munca in urma afectiunilor pe care le are. Pentru aceasta trebuie sa intocmeasca un dosar medical si sa se prezinte la comisia de expertiza a capacitatii de munca instituita pe langa Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul ei.
- Sa aiba un stagiu de cotizare necesar de 23 ani
In ceiace priveste stagiul necesar de 23 ani avem sa va dam urmatoarele informatii.
Deoarece aceasta conditie este prevazuta in art 73 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 casa de pensie nu-i acorda pensie de invaliditate prin procedura normala.
Poate totusi obtine acest drept in urmatoarele cazuri:
1.
-Prezentarea la comisia de expertiza a capacitatii de munca .
- Daca obtine incadrarea in unul din gradele de invaliditate sa intocmeasca dosar de pensie si sa-l depunna la Casa de pensii.
-Daca ii este refuzata depunerea dosarului sau daca dupa depunere este respinsa cererea, sa faca o Contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (contestatia se depune la registratura case de pensii) mentionandu-se in contestatie ca aceasta a fost facuta pe temeiul declararii neconstitutionale a prevederilor art 73 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 prin Decizia CCR (Curtea Constitutionala a Romaniei) nr 680/2010 publicata in Monitorul Oficial nr 566/09 august 2012
- Daca raspunsul la contestatie este tot negativ sa deschida o actiune in justitie (la tribunal), in motivarea actiunii sa mentioneze temeiul deciziei CCR nominalizate ai sus. Actiunea in justitie este scutita de taxe.
2.
Sa astepte pana cand cele doua camere ale parlamentului vor respecta decizia CCR de mai sus si vor modifica legea.
Re: Pensie caz de boala
Scris de: craciun ion la data: 02/09/2013 11:20am
Gen:M
Data nasterii:28.09.1968
Stagiul de cotizare:25,5 ANI
Alte date:44 DE ANI
Intrebare:DIAGNOSTICAT CU GRAVE BOLI DE INIMA RISC CARDIOVASCULAR INALT,artrita , reumatism , va rog frumos daca ma puteti informa daca ma pot pensiona pe caz de boala , stagiu de cotizare 25 de ani si 6 luni in carnetul de munca neintrerupta , stagiul militar 16-luni anul 86-88 !
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 02/11/2013 3:41am
Pentru Craciun Ion
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 28 septembrie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii :
- Sa aveti un stagiu necesar de 17 ani pentru varsta intre 41 ani si 45 ani . Conditie indeplinita.
- Sa fiti incadrat in unul din cele 3 grade de invaliditate de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii. Pentru a fi examinat de catre aceasta comisie trebuie sa intocmiti un dosar medical si sa va adresati cu o cerere catre comisie si daca aveti capacitatea de munca diminuata sub 50% aceasta va incadreaza in un grad de invaliditate.
pensie caz de boala
Scris de: carmen mostofirla la data: 07/25/2013 7:33am
Gen:spondilita ankilozanta gr 4
Data nasterii:12 02 1977
Stagiul de cotizare:10 ani 5luni de4ani nu mai lucrez di n cauza bolii dureri groaznice nu pot sta in picioare nu pot ridica greutati nu ma pot apleca
Alte date:tratament cu humira si medrol
Intrebare:pot beneficia de pensie pe caz de boala?
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 07/26/2013 2:32am
Pentru Carmen Mostofirla
In prezent pentru a beneficia de pensie de invaliditate nu se mai cere indeplinirea conditiei sa aveti un stagiu necesar ci numai sa va va prezentati la Comisia de expertiza a capacitatii de munca si aceasta sa va incadreze in unul din cele trei grade de invaliditate.
Pentru a va prezenta la comisia de expertiza trebuie sa depuneti la Casa de pensii o cerere insotita de un dosar medical. Pentru informatii privind actele ce trebuie sa le contina dosarul medical precum si alte informatii privind asigurarea sociala prezentativa la Casa de pensii de care apartine domiciliu dv.
Re: Pensie caz de boala
Scris de: Cristiana la data: 11/04/2013 8:13am
Intrebare: Buna ziua, prietenul meu a facut accident vascular la varsta de 31 de ani si I-a fost recomandat de catre dr de la spital sa se pensioneze pe caz de boala din cauza problemelor de sanatate. Are in jur de 8 ani de cotizare la Casa de pensii. Imi puteti spune cum trebuie procedat pt a iesi la pensie? Multumesc
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 11/05/2013 3:46am
Pentru Cristiana
Pentru a primi pensie de invaliditate trebuie mai intai sa se adreseze comisiei de expertizare a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii teritoriale de care apartine domiciliul si daca aceasta comisie il incadreaza in unul din gradele de invaliditate trebuie sa intocmeasca dosarul de pensionare si sa-l depuna la Casa de pensii.
Procedura de incadrare in grad de invaliditate o gasiti in HG 257/2011 prin care sunt aprobate normele de aplicare ale legii pensiilor, in articolele 81-90 din norme. Aceasta hotarare o gasiti pe internet. Daca aveti dificultati in a le gasi reveniti.
Re: Pensie caz de boala
Scris de: bondoc elena la data: 01/26/2014 3:42am
Gen:
Data nasterii:12 02 1965
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:cu ce pensie pot sa ies
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 01/28/2014 4:50am
Pentru Bondoc Elena
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 12 noiembrie 2027, la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 57 ani si 9 luni daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 9 luni si realizati stagiul complet de cotizare.
Puteti sa va pensionati cu pensie de invaliditate daca din cauza unei afectiuni vi se reduce capacitatea de munca sub 50% si sunteti incadrata in unul din gradele de invaliditate de catre Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca de pe langa Casa de pensii.
Re: Pensie caz de boala
Scris de: oprea daniel la data: 04/04/2014 1:44pm
Gen:m
Data nasterii:24.12.198324Stagiul de cotizare:3.5
Alte date:
Intrebare:
Re: Pensie caz de boala
Scris de: la pensie la data: 04/08/2014 3:20am
Pentru Oprea Daniel
Aveti dreptul la pensie de invaliditate dar aceasta va fi mica deoarece neavand stagiul necesar de 9 ani, pentru varsta dv, nu veti primi stagiu potential daca nu mai aveti alte venituri veti primi o pensie sociala care cu pensia de invaliditate va insuma 350 lei.
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2