Subiect "dilema" Deschis de Porumb Constantin la data: 11/23/2011 2:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dilema
Scris de: Porumb Constantin la data: 11/23/2011 2:29pm
Gen: M
Data nasterii: 25-03-1950
Stagiul de cotizare: peste 30
Alte date:
Intrebare:Mai acum un an nu am putut iesi la pensie anticipat, deoarece am vechime atat in civil cat si in armata.
Sa inteleg ca noile schimbari au venit cu posibilitatea cumularii anilor de vechime?, pentru ca am inteles ca vechimea din armata nu se i a in calcul, iar in cazul asta voi primi o pensie separat..( iar pentru moment ma incurca tocmai faptul ca nu m i se ia in calcul si vechimea din armata pentru a mi completa stagiul de peste 30 de ani de vechime( civil+ armata).
Doresc sa va intreb..modificarile aduse legii imi pot da posibilitatea de a iesi anticipat in conditiile actuale, sau situatia ramane neschimbata si trebuie sa astept pana la varsta de pensionare 65? este foarte discriminatoare legea, deoarece, cumulat am peste 35 de ani de vechime, am aproape 62 de ani si inca nu am iesit la pensie, iar la varsta asta NIMENI, nu te mai angajeaza..
Multumesc
Re: dilema
Scris de: la pensie la data: 11/24/2011 5:05am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 25 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
In prezent (dupa varsta de 60 ani) aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, daca aveti stagiu de cotizare de 35 ani cumulat in domeniul civil si cel militar
Nu stim ce informatii ati avut dv dar din aprilie 2001 pana in decembrie 2010 a fost in vigoare legea 19/2000 care avea aceleasi prevederi cu actuala lege a pensiilor adica aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani daca aveati stagiul minim de cotizare de 15 ani si pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani daca aveati stagiul de cotizare de 35 ani (cumulat atat in domeniu public cat si cel militar)
: dilema
Scris de: Porumb Constantin la data: 11/27/2011 1:38am
Gen:M
Data nasterii:25-03-1950
Stagiul de cotizare: peste 30
Alte date:-
Intrebare:raspuns la subiectul dilema

Nu stiu exact cine raspunde pe aces forum. Oricum va multumesc pentru raspuns iar in acelasi timp, doresc sa intreb inca odata legat de subiectul meu " dilema"
Cu siguranta, ultima afirmatie in care a ti mentionat in paranteza ( ca stagiul civil si cel militar) se cumuleaza pentru a iesi la pensie anticipat diminuata?
Mie m i s a spus ca stagiile de cotizare se cumuleaza separat si deasta nu pot iesi la pensie. In civil am aproape 30 de ani, iar in armata am peste 6 ani. Nu inteleg de ce m au informat gresit atat cei de la biroul pensii cat si cei din cadrul militar.
Repet..m i s a spus ca stagiile nu e cumuleaza impreuna si ca voi avea pensii separat. Una pentru civil, iar cealalta din armata..
As dori sa mi mai clarificati inca odata situatia, pentru ca m i se pare anormal ce se intampla.
Multumesc
Inca o rugaminte
Scris de: Porumb Constantin la data: 11/27/2011 6:50am
Gen:M
Data nasterii:25-03-1950
Stagiul de cotizare: peste 30
Alte date:-
Intrebare:
Am revenit pentru ca inca sunt nedumerit. M am uitat si pe lege si nu reusesc sa gasesc informatia esentiala pe care o caut...( aceea prin care sa m i se explice daca stagiile de cotizare din civil si armata sunt cumulate impreuna)
Va spun, ca de la biroul de pensii din Pitesti m i s a spus acum doi ani cand am dorit sa ies la pensie anticipat partial, ca desi indeplinesc conidtia de vechime in munca de peste 35 de ani, totusi, o parte din vechime o detin in cadrul militar, iar stagiile se iau in calcul separat. In realitate, as avea peste 35 de ani vechime ( dar cu stagiile din armata).
Informatiile acum sunt contradictorii, pentru ca una m i s a spus atunci si alta inteleg acum de la dumneavostra..
Din mesajul pe care m i l ati lasat inteleg ca pot iesi la pensie anticipat partial daca am peste 35 de ani vechime atat in civil cat si in armata...
Astept sa mi mai confirmati inca odata aceasta situatie, pentru ca mai apoi sa ma duc la casa de pensii sa clarific situatia.
Va multumesc foarte mult
Re: dilema
Scris de: la pensie la data: 11/27/2011 9:09am
Aveti dreptate in raspunsul nostru anterior s-a strecurat o eroare, pentru care ne cerem iertare.
Inainte de 01 ianuarie 2011 cumularea stagiilor din sistemul public si militar s-a facut numai pentru pensile pentru limita de varsta , invaliditate si de urmas si nu se cumulau pentru pensile anticipate si anticipate partial. Aceasta prevedere este continuta in art 194 alin (1) din legea 19/2000
In prezent deoarece prin legea pensiilor 263/2010 art 6 alin (1) I litera c) cadrele militare au fost integrate in sistemul public de pensii, stagiile de cotizare sunt calculate fara a se face distinctie intre cele doua domenii asa cum se prevede la art 48 alin (1) din legea pensiilor 263/2010.
Deci conform actualei legi a pensiilor 263/2010 daca avet stagiul de cotizare (lucrat) cumulate in civil cu cel militar de 35 ani aveti dreptul la pensie anticipata partiala.
Re: dilema
Scris de: Porumb Constantin la data: 11/27/2011 12:27pm
Gen:M
Data nasterii:25-03-1950
Stagiul de cotizare: peste 35
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns. Deci in concluzie, odata cu modificarea legii pensiilor, m i se va luat in calcul si cotizarea din cadrul militar daca doresc ies la pensie anticipat partial. Deci in situatia de fata, daca cu varsta de 61 de ani si cu stagiu ( civil plus armata) peste 35 de ani, pot iesi la pensie anticipat partial. De aceasta noua prevedere nu am stiut si tin sa va multumesc pentru informare.
Ma voi duce cu dosarul la casa de pensii pentru a urma demersul de iesire la pensie anticipat partial.
Multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1