Subiect "Munca in strainatate" Deschis de Gica Afrasinei la data: 02/08/2012 2:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Munca in strainatate
Scris de: Gica Afrasinei la data: 02/08/2012 2:31pm
Gen:F
Data nasterii:06.04.1968
Stagiul de cotizare:14 ani in Romania(10 ani grupa 2)si 13 ani in Italia,cu contract de lucru si lucrez in continuare-
Alte date:
Intrebare:Cind as face 35 de ani de lucru cumulati Romania si Italia as putea beneficia de pensie anticipata?Sau cind as putea iesi a pensie antisipata sau partial anticipata?
Re: Munca in strainatate
Scris de: valentin virgil la data: 02/08/2012 3:08pm
Gica Afrasinei :
Gen:F
Data nasterii:06.04.1968
Stagiul de cotizare:14 ani in Romania(10 ani grupa 2)si 13 ani in Italia,cu contract de lucru si lucrez in continuare-
Alte date:
Intrebare:Cind as face 35 de ani de lucru cumulati Romania si Italia as putea beneficia de pensie anticipata?Sau cind as putea iesi a pensie antisipata sau partial anticipata?
Va ganditi cam devreme la pensie,pana in anul 2031 se vor schimba mai multe legi.Dupa Legea 263/2010 aveti dreptul la pensie pt. limita de varsta in luna aprilie 2031,la 63 de ani,stagiul complet de cotizare de 35 de ani.Nu puteti obtine pensie anticipata partiala la varsta de 58 de ani,pt ca nu aveti stagiul complet de cotizare in Romania de 35 de ani.Stagiul de cotizare din Italia nu se in calcul la stagiul de cotizare pt. pensiile anticipate.Pt. a beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani pt.cei 10 ani lucrati in gr.II-a de munca trebuie sa aveti stagiul complet de cotizare in Romania de 35 ani.Pt. cei 10 ani lucrati in gr.II-a o sa primiti un stagiu suplimentar de 2ani si 6 luni.
Re: Munca in strainatate
Scris de: la pensie la data: 02/09/2012 1:01pm
Suntem de acord cu cele spuse de domnul Valentin cu exceptia dreptului de a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr II.
La stagiul de cotizare de 35 ani pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare de la 63 ani la 61 ani se ia in calcul si stagiul de cotizare din Italia dar numai pentru pensia pentru limita de varsta nu si la pensia anticipata sau anticipata partiala. Aceasta prevedere fiind continuta in acordul bilateral in domeniul asistentei sociale incheiat de Romania cu mai multe tari printre care si toate tarile din Uniunea Europeana.
Aceasta prevedere poate fi gasita vizitand site-ul Casei Nationale de Pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/
facand click pe pagina “Acorduri bilaterale”.
In aceste conditii raspunsul nostru este :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 06 aprilie 2031 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minin de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani lucrati in grupa II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare din Italia si realizati un stagiu total de cotizare de 29 ani si 6 luni.
Stagiul cotizat in Italia este luat in calcul numai ca vechime nu si la calculul punctajului. Pentru acest stagiu veti primi pensie in Italia conform legislatiei acestei tari.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 10 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 06 aprilie 2029 daca atunci aveti stagiul total de cotizare de 35 ani (in Romania si Italia).
Din motivele precizate de domnul Valentin nu aveti dreptul la pensie anticipata in Romania.
Re: Munca in strainatate
Scris de: Gica Afrasinei la data: 02/10/2012 1:35pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc mult pentru raspuns.O noua intrebare?

As putea sa platesc in tara ( contract cu casa de pansii)o cotizatie lunara sau anuala sa-mi mearga vechimea si in tara cu toate ca am si contract aici in Italia? Daca DA...dar sa platesc pentru anii din urma... se poate?

Cit ar costa ..sa zicem pentru salariul minim pe economie?

Poate ca ma "grabesc" cu aceste intrebari...intradevar ,dar vreau sa ma informesz din timp ce este mai avantajos pentru mine ,care nu doresc sa "imbatrinesc" aici in Italia,sa stiu ca am o posibiliatae si sa o irosec .Va multumesc pentru intelegere.
Re: Munca in strainatate
Scris de: Gica Afrasinei la data: 02/10/2012 1:40pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc mult pentru raspuns.O noua intrebare?

As putea sa platesc in tara ( contract cu casa de pansii)o cotizatie lunara sau anuala sa-mi mearga vechimea si in tara cu toate ca am si contract aici in Italia? Daca DA...dar sa platesc pentru anii din urma... se poate?

Cit ar costa ..sa zicem pentru salariul minim pe economie?

Poate ca ma "grabesc" cu aceste intrebari...intradevar ,dar vreau sa ma informesz din timp ce este mai avantajos pentru mine ,care nu doresc sa "imbatrinesc" aici in Italia,sa stiu ca am o posibiliatae si sa o irosec .Va multumesc pentru intelegere.
Re: Munca in strainatate
Scris de: la pensie la data: 02/12/2012 9:55am
Puteti sa incheiati un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii si pentru o contributie lunara minima va sigurati social si perioada cat platiti contributie lunara se considera stagiu de cotizare.
Modul de calcul al contributiei lunare minime este ceva mai complicat si nu dorim sa-l dezvoltam decat daca insistati. In anul 2012 contributia minima lunara este de 232 lei.
Opinia noastra este ca eficienta financiara a contributiei lunare platite, la valoarea pensiei, este mai mica decat eficienta depunerii banilor intr-un depozit bancar si din aceasta cauza nu credem ca este oportuna incheierea unui astfel de contract concomitent cu un alt contract de munca pentru care platiti contributie de asigurari sociale fie in Romania fie in Italia.
Contractul de asigurare sociala nu poate fi incheiat pe o perioada trecuta (a existat o astfel de posibilitate la sfarsitul anului 2010).
Re: Munca in strainatate
Scris de: BUJA ION la data: 02/18/2014 9:55am
Gen:
Data nasterii:06.08.1961
Stagiul de cotizare:5 luni (2013)
Alte date:Lucrez in ITALIA cu contract legal de munca din 05.08.2013. Beneficiez de pensie pentru limita de varsta cu stagiul total de cotizare de 41 ani , 5 luni, 28 zile (din care 9 ani , 8 luni si 19 zile in sistemul public si 31 ani , 9 luni si 9 zile in sistemul de aparare).
Intrebare:In ce conditii si cu ce documente se poate adauga stagiul decotizare din Italia pe anul 2013 la pensia actuala din Romania.
Mentionez ca dosarul de pensie se afla la MApN - Casa de pensii Sectoriala - M.Ap.N.
Cu stima,
Re: Munca in strainatate
Scris de: la pensie la data: 02/22/2014 8:02am
Pentru Buja Ion
Daca aveti stagiu de cotizare si in Italia beneficiati de o pensie comunitara compusa din doua componente, una pentru stagiul de cotizare din Romania si alta pentru stagiul de cotizare din Italia fiecare calculata conform legislatiei din tara respectiva.
Deci pentru stagiul de cotizare lucrat in Italia nu se recalculeaza pensia din Romania ci se calculeaza componenta din Italia a pensiei comunitare. Pentru aceasta componenta cereti informatii la institutia din Italia la care lucrati sau la care se plateste contributia pentru pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1