Subiect "adeverinta de studii" Deschis de Mustata Gabriela Mihaela la data: 06/22/2012 9:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinta de studii
Scris de: Mustata Gabriela Mihaela la data: 06/22/2012 9:30am
Gen:feminin
Data nasterii:08.01.1954
Stagiul de cotizare:33 ani 6 luni 5 zile
Alte date:
Intrebare: Cum influenteaza adeverinta de studii, cei cinci ani de facultate in cazul meu calculul pensiei, pentru ca s-au considerat 4 ani la stagiu asimilat?
Re: adeverinta de studii
Scris de: la pensie la data: 06/22/2012 1:59pm
Daca doriti o analiza a unei situatii trebuie sa dati si detalii.
Perioada studiilor universitare este luata in calcul daca studiile au fost efectuate la zi, au fost absolvite, pe perioada normala de studii si pe aceasta perioada nu ati realizat alte venituri.
Daca nu vi s-au recunoscuti toti cei 5 ani de facultate si aceasta perioada indeplineste conditiile enumerate mai sus s-a produs o eroare care trebuie cautata mai intai in documentele prezentate si dupa aceia la Casa de pensii.
Re: adeverinta de studii
Scris de: ana la data: 06/26/2012 2:20am
la pensie :
Daca doriti o analiza a unei situatii trebuie sa dati si detalii.
Perioada studiilor universitare este luata in calcul daca studiile au fost efectuate la zi, au fost absolvite, pe perioada normala de studii si pe aceasta perioada nu ati realizat alte venituri.
Daca nu vi s-au recunoscuti toti cei 5 ani de facultate si aceasta perioada indeplineste conditiile enumerate mai sus s-a produs o eroare care trebuie cautata mai intai in documentele prezentate si dupa aceia la Casa de pensii.


,, consider ca s-a strecurat o greseala in raspuns deoarece nevorbind de o posibila grupa de munca ce ar reduce varsta de pensionare, dupa Legea 263, in cazul prezentat se iese la pensie la limita de varsta in septembrie 2013, data la care se adauga vechimea conferita de studii( facultate la zi). Rog a mi se raspunde acestei presupuneri deoarece sunt in aceeasi situatie. Multumesc
Re: adeverinta de studii
Scris de: la pensie la data: 06/26/2012 3:45am
Se poate considera o gresala prin omisiune.
Noi insa nu putem desvolta un dialog pe date presupuse de noi ci pe datele prezentate asa cum am precizat in raspunsul anterior.
Conform legii pensiilor 263/2010 are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in septembrie 2013.
Nu putem desvolta motivele pentru care se acorda reducerea varstei de pensionare pentruca acestea sunt multiple, nu numai pentru stagiile in grupele de munca si intrebarea nu a facut referire la acest subiect.
Re: adeverinta de studii
Scris de: Mustata Gabriela Mihaela la data: 06/26/2012 2:30pm
Gen:F
Data nasterii:08.01.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date: precizari privind subiectul deschis de mine la 22.06.2012, privind adeverinta de studii
Am depus deosarul la casa de pensii in 05.04.2011, avand varsta de 58 de ani si 2 luni, varsta standard de pensionare fiind de 59 ani si 8 luni.Avand un certificat de handicap accentuat permanent eliberat in 2007 am contat pe el ca ma pot pensiona cu 10 ani mai devreme, in cazul meu cu 1 an si 8 luni. Mi s-a spus ca certificatul de handicap din 2007 nu se ia in consideratie, ca nu e conform legii 263/2010, adica nu fac dovada cu un act medical al handicapului congenital, desi am acte care dovedesc boala congenitala, intrucat am pus si proteze de sold in 2004 si 2005.
Deci la calculul pensiei sunt incadrata la pensie anticipata, cu o penalizare de 1 an si 8 luni, certificatul imi este neluat in seama, iar privind anii de studii facuti la zi, pe adeverinta scris astfel:facultatea de matematica cu durata 4 ani in perioada 1973-1977, mention[m ca a absolvit si anul V de specializare la cursuri de zi in perioada 1977/1978. Mi s-au trecut in borderoul de calcul doar 4 ani, anul 5 mi s-a spus ca ca este de specializare si nu se evidentieaza. Este corect?
In plus spre stupoarea mea pe borderoul de calcul nu este trecut nici un spor de vechime, desi acesta apare in cartea de munca si in adresa depusa la dosar. Nici nu imi vine sa cred ca sunt intr-o astfel de situatie, si am o luna in care pot contesta decizia elisa pe 22.06.2012. Ce pot face pentru a corecta aceste multe nereguli?
Re: adeverinta de studii
Scris de: la pensie la data: 07/05/2012 6:28am
Ati mai postat acest mesaj iar raspunsul nostru a fost :
In ceea ce priveste situatia dv va putem preciza :
- Legea actuala a pensiilor 263/2010 nu este diferita de vechea lege a pensiilor
Aceasta prevede ca handicapul sa fie preexistent calitatii de angajat iar functionarii de la Casa de pensii o interpreteaza in stilul lor, adica pretind ca data de eliberare a certificatului de handicap sa fie anterioara datei angajarii, netinand cont de faptul ca handicapul este congenital.
- Consideram ca anul V de specializare este o continuare a studiilor universitare si trebuia sa fie luat in calcul daca in acea perioada nu ati fost angajata si nu ati avut castiguri salariale.
- Sporul de vechime anterior datei de 01 aprilie 1992 se ia in calcul automat indiferent daca acesta este dovedit prin adeverinta sau este inscris in carnetul de munca. Sfatul nostru este sa analizati mai atent buletinul de calcul. In aceasta privinta nu va putem da indicatii deoarece nu cunoastem buletinul dv de calcul.
Consideram ca este indicat sa contestati calculul pensiei la Comisia Centrala de Contestatii aducand argumentele necesare. Contestatia se depune la registratura Casei teritoriale de pensii de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1