Subiect "Precizari grupe de munca" Deschis de LUCIAN la data: 11/16/2012 3:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Precizari grupe de munca
Scris de: LUCIAN la data: 11/16/2012 3:42am
Gen:M
Data nasterii:13.12.1952
Stagiul de cotizare:35 de ani si trei luni ( 12.08.1977 - 16.11.2012, din care realizati anterior datei de 01.04.2001 ,in procent de 100% , un nr. de 9 ani in grupa aIa ( 02.09.1982 - 16.12.1991) si 5 ani in grupa a IIa ( 12.08.1977 - 02.09.1982 ).
Alte date:am urmat anterior datei de 01.04.2001 cursurile unei facultati cursuri de zi, timp de 5 ani ; am diploma si adeverinta in acest sens.
Intrebare:daca vreau sa solicit pensie anticipata partiala incepand cu data de 01.01.2013, pentru perioadele de munca lucrate in grupele I si II, cum se calculeaza:
Intrebare:daca vreau sa solicit pensie anticipata partiala incepand cu data de 01.01.2013, pentru perioadele de munca lucrate in grupele I si II, cum se calculeaza:
1. sporul de vechime suplimentar la stagiul de cotizare;
2. majorarea punctajului mediu anual:
3. reducerea varstei standard de pensionare.
Re: Precizari grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 11/17/2012 8:41am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 13 decembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
Pentru stagiile de 9 ani in grupa I si 5 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii superioare si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 aveti 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 9 ani in conditii speciale si 5 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 13 iunie 2013.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in acesta grupa de 14 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 13 decembrie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata incepand cu 13 decembrie 2012. Daca vereti pensie anticipata partiala incepand cu 01 ianuarie 2013 diminuarea pensiei va fi cu 4,5 % daca stagiul de cotizare de gr I a fost echivalat cu conditii speciale sau cu 18 % daca acest stagiu a fost echivalat cu conditii deosebite (pentru perioada de reducere a varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale..
Pe perioada stagiului de cotizare de gr I punctajul annual se majoreaza cu 50 % iar pe perioada stagiului de cotizare de gr I punctajele anuale se majoreaza cu 50 %.
Re: Precizari grupe de munca
Scris de: LUCIAN la data: 11/29/2012 8:53am
Gen:M
Data nasterii:13.12.1952
Stagiul de cotizare:35 ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare 1:pentru stagiile de 9 ani in grupa I si 5 ani in grupa II, in urma carora beneficiez de un spor suplimentar de vechime de 5 ani si 9 luni, cum se calculeaza valoarea acestuia in lei ( puncte eventual) si daca aceasta valoare se adauga la stagiul total de cotizare?
Intrebare 2: pentru stagiul asimilat- studii superioare efectuate in perioada 1972 - 1977 , pentru determinarea punctajului aferent se utilizeaza salarul minim pe economie din acea perioada ? cum se face calculul ?
MULTUMESC !
Re: Precizari grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 12/03/2012 7:14am
1. Ne cerem iertare pentru eroarea din raspunsul anterior corect este :
Pe perioada stagiului de cotizare de gr I punctajul annual se majoreaza cu 50 % iar pe perioada stagiului de cotizare de gr II punctajele anuale se majoreaza cu 25 %.
Pentru stagiile de 9 ani in grupa I si 5 ani in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii superioare si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani.
2 Am verrificat si am observat ca ati deschis doua programe de calcul pensie dintre care in unul din ele ati introdus datele de calcul.
In continuare vom face observatii la aceste date introduse:
a) Pentru a calcula punctajul suplimentar pentru stagiul asimilat pentru studii universitare se ia in calcul, pe perioada acestor studii, salariul minim pe economie. Acest punctaj poate fi calculat cu programul de calcul pensie de pe site. Pentru aceasta trebuie sa procedati astfel :
- In pagina de intrare in caseta “Data inceperii activitatii” introduceti data inceperii facultatii adica 01 octombrie 1972 - Pe perioada studiilor inclusiv lunile de vacanta selectati codul “F” fara a introduce salariu deoarece programul introduce automat salariul minim pe economie.
- Daca apasati pe “Datele introduse” pe oricare pagina anuala de date puteti accesa punctajele anuale realizate.
b) - Nu ati introdus sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Acest spor calculat de noi este :
Intre august 1982 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 - iulie 1987 6 %
Intre august 1987 - martie 1992 9 %
c) Presupunem ca ati introdus procentele de majorare pentru stagiile in grupele I si II de munca in coloanele de sporuri. Aceasta solutie introduce erori.
Noi va propunem urmatoarea solutie _
- Stergeti sporul pentru stagiile in grupele de munca din coloana de sporuri.
- Introduceti sporul de vechime indicat de noi la litera b) cumulat cu alte sporuri cu caracter permanent de care ati beneficiat in acelasi timp.
- Reveni si va vom calcula noi punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele I si II de munca.
d) In perioada 2001 – 2004 ati introdus in calcul castiguri (salarii + sporuri) mai mari decat limitele maxime indicate de noi la pagina :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare nu influenteaza punctajul pensiei deoarece programul face automat aceasta limitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1