Subiect "mi se recunoaste anii cotizati in Spania la vechimea care o am in Romania?" Deschis de Iolanda Kerekes la data: 01/25/2013 8:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
mi se recunoaste anii cotizati in Spania la vechimea care o am in Romania?
Scris de: Iolanda Kerekes la data: 01/25/2013 8:35am
Gen:
Data nasterii:25/01/1967
Stagiul de cotizare:!19 ani si 8 luni in Romania, 5 ani in Spania
Alte date:Aici inSpania datorita unei operatii am capatat 51% grad de minusvalie.
Intrebare:Mi se recunoaste ani lucrati in Spania?Si ce ar trebui sa fac sa pot obtine o pensie de boala in Romania.La ce varsta ma pot pensiona.
Re: mi se recunoaste anii cotizati in Spania la vechimea care o am in Romania?
Scris de: la pensie la data: 01/26/2013 8:22am
Anii lucrati in spania vi se recunosc ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie in Romania..
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate in Romania trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii :
- Sa fiti asigurata social in Romania. Asigurarea sociala in Romania poate fi facuta si prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa Nationala de Pensii Publice din Romania. Daca nu aveti domiciliul in Romania trebuie sa va adresati fie Casei Nationale de Pensii Publice din Romania fie institutiei unde ati platit contributie la pensie in Spania pentru a vedea continutul acordului bilateral intre Romania si Spania (la fel cu tarile din UE) in domeniul asigurarilor sociale.
- Sa fiti expertizata de Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca de pe langa una din Casele de pensii teritoriale
Pentru alte informatii privind pensile comunitare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
sau adresandu-va direct institutiei din Spania care se ocupa de pensii si la care ati platit cotributiile de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1