Subiect "grupe de munca" Deschis de J.K. Maria Magdalena la data: 07/17/2013 3:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupe de munca
Scris de: J.K. Maria Magdalena la data: 07/17/2013 3:24am
Gen:F
Data nasterii:12.04.1956
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:conditii deosebite 16 ani
Intrebare:-este specificat in lege pana cand (anul)se tine cont de grupele de munca(cond.deosebite)atat la calculul punctajului pt.pensie cat si la reducerea varstei de pensionare ?
-in prezent avand un loc de munca la stat sunt obligata sa ies la pensie folosindu-se de reducerea oferita de grupa sau pot lucra pana 2016(la 60 ani si 5 luni)??
-in caz de restructurarea institutiei ma poate obliga conducerea sa ma pensionez??
Va multumesc anticipat pt.lamuriri!
Re: grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 07/18/2013 1:27am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 12 septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si puteati sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 11 luni adica din 12 iunie 2016.
In legislatia pensiilor nu este un termen dupa care sa nu mai fie luate in considerare grupele de munca si nici nu se va fixa un astfel de termen.
Din punct de vedere al legislatiei muncii (art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011) angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului de munca la varsta standard de pensionare (la dv 60 ani si 5 luni) sau la data primirii deciziei de pensionare (daca dv depuneti dosarul de pensie si cereti dv pensionarea).
Insa daca angajatorul cunoaste ca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta poate face presiuni pentru a uza de acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1