Subiect "pensie speciala pentru personal navigant maritim" Deschis de Robi la data: 10/15/2013 9:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie speciala pentru personal navigant maritim
Scris de: Robi la data: 10/15/2013 9:42am
Gen:M
Data nasterii:16 sept.1963
Sunt ofiter electrician (navigator maritim)
Intrebari:
--- ce act reglementeaza ca la iesirea la pensie pot beneficia de reducerea varstei standard de pensiuonare pentru conditii speciale de munca?
--- ce act reglementeaza ca am dreptul la o pensie de serviciu in cuantum de 80% din media veniturilor totale brute realizate in ultimele 12 luni de activitate, anterioare lunii in care are loc pensionarea.
ps.Am gasit un articol nedatat si care nu precizeaza actul normativ din care face parte:
"Personalul navigant roman beneficiaza de pensie de serviciu, potrivit categoriei profesionale din care face parte daca indeplineste cumulativ urmatoarele conditii de pensionare: a) personalul de masini care are varsta de minim 50 de ani si a realizat o vechime de cel putin 20 de ani in profesiile prevazute la Art.10; b) personalul de punte care are varsta de minim 50 de ani si a realizat o vechime de cel putin 25 de ani in profesiile prevazute la Art.10;
Art 10.
Ierarhia functiilor in cadrul echipajului navei este:
1. Pentru nave maritime: a)comandant; b) ofiter punte secund; c) sef mechanic d) ofiter mecanic second e) ofiteri punte f) ofiteri mecanici g) alti ofiteri h) personal cu certificate de capacitate.

...ceva asemanator am gasit pentru aeronave (nu e cazul meu)
Re: pensie speciala pentru personal navigant maritim
Scris de: la pensie la data: 10/16/2013 4:53am
In prezent dreptul la pensie pentru personalul naval atat cel civil cat si cel militar este asigurat prin sistemul public de pensii prin prevederile legii pensiilor 263/2010.
Reducerea varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in conditii speciale se face conform art 55 alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010.
Locurile de munca incadrate in conditii speciale pentru personalul naval civil sunt reglementate prin anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010 iar pentru personalul naval militar prin regulamente interne pe care nu le cunoastem.
Nu cunoastem reglementarea care stabilea pensile de serviciu pentru personalul naval inainte de integrarea in sistemul public de pensii.
Re: pensie speciala pentru personal navigant maritim
Scris de: liviu dobrescu la data: 02/11/2014 7:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie speciala pentru personal navigant maritim
Scris de: rosca traian la data: 09/13/2017 8:19am
gen masculin,06/07/1957
1977-1981 absolvit Institut de marina MIRCEA CEL BATRAN,CTA,1981-1990,OFITER MECANIC,marina comerciala, 1990=1992, inginer, sef birou reparatii navela PETROMIN CT
Intrebare:daca in aceasta perioada pe langa anii lucrati activ, se adauga o alta perioada intru-cat am lucrat in conditii cu risc, zgomot, vibratii, etc, in sala motoarelor. multumesc
Re: pensie speciala pentru personal navigant maritim
Scris de: la pensie la data: 09/13/2017 9:24am
Pentru Rosca Traian
Presupunem ca data dv de nastere este 06 iulie 1957
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 iulie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Locurile de munca in care conditiile sunt diferite de cele normale au fost incadrate in grupele I si II de munca inainte de aprilie 2001 si conditii speciale sau conditii diferite dupa aceasta data.
Incadrarea locurilor de munca in grupele de munca a fost facuta prin intocmirea unor documentatii de catre angajatori care dupa obtinerea avizelor si aprobarilor necesare au fost depuse la Casa de pensii. Deoarece noi nu avem acces la aceste documentatii nu va putem preciza daca locul dv de munca a fost incadrat in grupele de munca si pentru aceasta trebuie sa va adresati amgajatorilor la care ati lucrat.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata daca aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1