Subiect "Calcul vechime in munca" Deschis de Radu la data: 01/02/2014 6:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul vechime in munca
Scris de: Radu la data: 01/02/2014 6:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua ,

Anii de munca in strainatate se aduna la cei lucrati in Romania ?
Daca in Romania am mai putin de 15 ani lucrati pentru minimul de 15 ani conteaza anii lucrati in strainatate?
Avand domiciliul in strainatate pot depune cererea de pensionare in Romania?
Re: Calcul vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 01/03/2014 4:41am
Stagiile lucrate in strainatate sunt luate in calculul stgiului de cotizare in Romania si invers daca Romania are incheiat cu tara in care ati lucrat in strainatate, accord bilateral in domeniul asigurarilor sociale.
In cazul dv presupunem ca ati lucrat in o tara din Uniunea Europeana si Romania are incheiate acorduri cu toate tarile din aceasta uniune si deci se poate sa cumulati stagiile numai ca vechime.
Puteti depune dosar de pensie in Romania daca aveti varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare prin cumularea celor doua stagii din cele doua tari.
Deoarece nu ati data nasterii nu va putem preciza varsta dv standard de pensionare si stagiul minim de cotizare. Puteti si dv sa deteterminati acestea pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
- Daca depuneti personal dosarul il puteti depune la Casa de pensii teritoriala de care a apartinut ultimul dv domiciliu sau la alta casa de pensii teritoriale.
- Daca depuneti dosarul de pensii prin alta persoana din Romania, mandatata de catre dv prin procura dfosarul se depune la casa teritoriala de care apartine domiciliul acestei persoane.
Dar inainte de intocmire a dosarului trebuie sa va atragem atentia ca in Romania Casa Nationala de Pensii Publice a initiat in urma cu mai multi ani o actiune de scanare a carnetelor de munca in vederea intocmirii unei arhive electronice. Posesorii de carnete de munca trebuiau sa le prezinte pentru scanare, Presupunand ca dv nu ati prezentat carnetul de munca pentru scanare trebuie mai intai sa se reglementeze aceasta. Prezentarea carnetului de munca pentru scanare la una din Casele de pensii teritoriale poate fi facuta deasemenea fie personal fie de o alta persoana imputernicita prin procura. Procura poate fi eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in tara de domiciliu.
Atat scanarea cat si depunerea dosarului de catre alta persoana imputernicita prin procura poate fi facuta la Casa de pensii teritoriale de care apartine domiciliul persoanei imputernicite.
Pentru mai multe informatii vizitati site-ul Casei Nationale de pensii la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
- “Pensionari cu domiciliul in strainatate” Aici gasiti si documentele necesare pentru dosarul de pensie.
- “Acorduri bilaterale”.
- “Relatii europene”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1