Subiect "calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a" Deschis de sergiu nistor la data: 06/19/2008 7:59am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: sergiu nistor la data: 06/19/2008 7:59am
Gen:m
Data nasterii:19.02.1948
Stagiul de cotizare:41 de ani
Alte date:am lucrat in grupa a doua timp de 21 de ani
Intrebare:
mi-am calculat cu ajutorul calculatorului de pensii de pe situl dumneavoastra pensia pe care ar trebui sa o iau in 2012 cand o sa am varsta normala de pensionare si am obtinut suma de 770RON. Problema este ca eu am lucrat in grupa a 2 a de munca timp de 21 de ani. influenteaza asta cu ceva estimarea pensiei? eu vreau sa ies la pensie in luna august 2008. ma puteti ajuta cu un calcul aproximativ al pensiei pe care ar trebui sa o iau?
multumesc anticipat
cu respect
sergiu nistor
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: sergiu nistor la data: 06/20/2008 9:16am
Gen:m
Data nasterii:19.02.1948
Stagiul de cotizare:44 ani
Alte date:
Intrebare:ce se intampla cu vechimea calculata de catre casa de pensii intre februarie 1978 si martie 1983?
multumesc din suflet.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: lapensie la data: 06/20/2008 10:01am
Ne cerem scuze pentru eroarea comisa si va ruga sa cititi din nou raspunsul corectat.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 06/20/2008 10:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in iunie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a de munca au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de peste 20 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 33 ani si 8 luni care nu se reduce si pe care dv il indepliniti.
Avand in vedere reducerea pentru grupa de munca aveti dreptul la pensie la limita de varsta asa cum v-ati propus in august 2008.
Punctajul pensiei se obtine prin impartirea punctajului total obtinut la stagiul complet deci nu se modifica prin reducerea varstei pentru grupa de munca..
In ceeace priveste calculul de pe site in general este corect. Punctajul total insa va fi mai mare deoarece dv nu ati completat nici un spor si probabil pe langa sporul de vechime ati avut si alte sporuri pentru care trebuie sa cereti adeverinta de la angajator (angajatori). Sporul de vechime se calculeaza de casa de pensii automat la nivelul urmator:
Intre martie 1973 –februarie 1978 3% (vechime intre 5-10 ani)
Intre martie 1978- februarie 1983 5 % (vechime intre 10-15 ani)
Intre martie 1983 - august 1983 7 % (vechime intre 15-20 ani)
Intre septembrie 1983 –februarie 1988 12 % (vechime intre 15-20 ani)
Intre martie 1988 – martie 1992 15 % (vechime peste20 ani)
Acest spor puteti sa-l completati dv in programul de pe site pentruca programul nostru nu calculeaza automat sporul de vechime.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: puscasu mihai la data: 06/14/2009 2:14pm
Gen:
Data nasterii:1952\10\30
Stagiul de cotizare:1970-2009 in activitate.
Alte date:toata actvitatea s-a desfasurat in grupa a 2-a.
Intrebare:cind pot sa ies la pensie / anticipat.
mentienez ca in toata aceasta perioada nu am avut intreruperi.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 06/15/2009 4:26am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 30 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 si dupa aceasta data a fost adoptata legea 19/2000, iar grupa corespunzatoare s-a numit conditii deosebite. In acest caz datele dv privind grupa de munca sunt eronate. Probabil ati lucrat 30 ani in gr II inainte de 1 aprilie 2001 si apoi inca 8 ani in grupa conditii deosebite
Pentru stagiul de 30 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 7 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de peste 46 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiul de gr II au fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cumulat cu stagiu lucrat in conditii deosebite dupa 1 aprilie 2001 realizati un stagiu in conditii deosebite de peste 39 ani si pentru stagiu in aceasta grupa de peste 35 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani. Adica aveti dreptul la aceasta pensie in 30 octombrie 2009 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata nu se ia in considerare deoarece o puteti cere cu o anticipare de 5 ani adica incepand cu 30 octombrie 2012 si deci este dezavantajoasa.
Re: calculul pensiei cu gr a I a si gr a II a
Scris de: neagoegoe toader la data: 10/01/2010 2:42pm
Gen:m
Data nasterii:13.03.1960
Stagiul de cotizare:29
Alte date:18 ani grI si 7 ani gr II
Intrebare:va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie?
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 10/03/2010 8:57am
Pentru Neagoegoe Toader
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 13 martie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu .
Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 18 ani in gr I de un spor de vechime de 9 ani iar pentru stagiul de 7 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si rezulta un stagiu total de cotizare de 39 ani si 9 luni.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in aceasta grupa intre17 ani si 6 luni si 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani.
Pentru un stagiu de cotizare in grupa II echivalat cu conditii deosebite Intre 6 si 8 ani se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare de 8 ani pentru care puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 57 ani, adica in 13 martie 2017 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 28 ani.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite realizati un stagiu total in conditii deosebite de 25 ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 13 septembrie 2019 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect se modifica numai data de iesire la pensie in varianta 1 deoarece reducerea varstei de pensionare creste la 10 ani si puteti sa iesiti la pensie la limita de varsta in 13 martie 2015.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: zolotencu teodor la data: 10/09/2010 1:20pm
Gen:m
Data nasterii:06.08.1951
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:grupa a II a 14 ani si 7 luni
Intrebare:as dori sa stiu cand am dreptu sa ies la pensie.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 10/11/2010 7:37am
Pentru Zolotencu Teodor
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 06 august 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 14 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni, care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 38 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 14 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 06 august 2013.
Puteti iesi la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani adica in 06 august 2011.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: ciarnau ioan la data: 10/22/2010 2:11pm
Gen:
Data nasterii:26 09 1953
Stagiul de cotizare:39 de ani si 10 luni
Alte date:23 de ani in grupa a 2-a
Intrebare:la ce data pot sa intru la pensie la limita de varsta avand si grupa a 2-a, fara sa fiu penalizat.va multumesc.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 10/23/2010 4:55am
Pentrau Ciarnau Ioan
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 26 septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 23 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani si 9 luni, care se adauga la stagiu de cotizare realizand un stagiu de cotizare de peste 45 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa intre 22 si 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 26 septembrie 2013.
Pensie anticipata (nediminuata) nu este avantajoasa deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de muca si astfel puteti cere aceasta tot la varsta de 60 ani adica in 29 septembrie 2013.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: sima ion la data: 08/01/2011 5:51am
Gen:
Data nasterii:24 06 1951
Stagiul de cotizare:33
Alte date:pensie de boala 4 ani 30 ani lucrati in gr 2
Intrebare:ce valoare trebue sa aiba pensia
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: Cristea Agnes la data: 08/02/2011 3:12am
Gen:
Data nasterii: 11.05.1957
Stagiul de cotizare:28 ani si 4 luni
Alte date:14 ani si 8 luni in grupa a 2-a de munca
Intrebare: cand pot iesi la pensie ?
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 08/02/2011 3:30am
Pentru Sima Ion
Noi nu facem calculul pensiei deoarece aceasta depinde de salariile avute de dv pe toata perioada lucrata.
Daca aveti datele necesare va puteti calcula singur pensia cu ajutorul programului de calcul de pe site iar daca aveti dificultati reveniti cu intrebari precise si va vom ajuta.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 08/02/2011 3:43am
Pentru Cristea Agnes
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 11 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni .
Pentru stagiul de cotizare de 14 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 31 ani si 10 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiul dv de gr II a fost echivalat cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 14 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti obtine pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 9 luni adica in 11 februarie 2015.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 18%) la varsta de 55 ani si 9 luni adica in 11 februarie 2013.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: Filimon la data: 04/16/2012 3:30pm
Gen:m
Data nasterii:13.03.1961
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date:5 ani grupa a 2a
Intrebare:cand pot sa ies la pensie si cati bani iau?
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: natalia la data: 05/25/2012 3:23pm
Gen:Feminin
Data nasterii: 01.08.1956
Stagiul de cotizare:31,8 +1,3luni somaj
Alte date:
Intrebare:
Am lucrat grupa a-II cu procent de 75% timp de 22 ani din care 14 ani am ocupat postul de functionat ad-tiv si secretar dactilograf, intrebarea este daca ptr.aceasta perioada de 14 ani lucrati in grupa a II confom cartii de munca pot beneficia de reducere limita de varsta, ma intereseaza cand pot iesi de drept la pensie.
VA MULTUMESC F.MULT.
CU TOT RESPECTUL PTR.DVS.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 05/28/2012 6:48am
Pentru Filimon
Ati mai postat un mesaj in care ati precizat ca aveti 26 in gr I cu datele furnizate acum situatia se prezinta astfel :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 13 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru 5 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 3 luni si realizati un stagiu total de 27 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 5 ani in gr II nu beneficiate de reducerea varstei de pensionare pentruca acesta este mai mic decat stagiul minim de 6 ani pentru care se acorda aceasta reducere.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: la pensie la data: 05/28/2012 7:29am
Pentru Natalia
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni , stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de 15 ani.
Din pacate nu va putem preciza daca cei 14 ani lucrati ca functionar administrativ vi se vor recunoaste in grupa de munca. Pentru aceasta trebuie sa va adresati fie angajatorului la care ati lucrat acest stagiu fie Casei de pensii. Deoarece pentru incadrarea in grupele de munca angajatorul a intocmit o documentatie in care s-au specificat locurile de munca si au fost facute determinari privind conditiile de munca la aceste locuri de munca, documentatie care apoi a fost depusa la Casa de pensii. Deci includerea locului dv de munca in grupa de munca o poate preciza numai cel care a intocmit documentatia sau cel la care a ajuns aceasta documentatie.
In aceste conditii va vom face calculul in doua variante cu si fara cei 14 ani.
Cu cei 14 ani :
Pentru stagiul de 22 ani (nu se ia in calcul procentul de 75 %) lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru somaj si realizati un stagiu total de 38 ani si 5 luni
Pentru stagiul de 16 ani (se ia in calcul procentul de 75 %) lucrati in grupa II echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani adica in 01 august 2014.
Fara cei 14 ani :
Pentru stagiul de 8 ani (nu se ia in calcul procentul de 75 %) lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru somaj si realizati un stagiu total de 34 ani si 11 luni
Pentru stagiul de 6 ani (se ia in calcul procentul de 75 %) lucrati in grupa II echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducere a varstei de pensionare cu 1 an si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 ani adica in 01 februarie 2016.
In ambele variante in prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala in cele doua variante difera numai diminuarea acesteia.
Re: calculul pensiei cu sau fara grupa a 2 a
Scris de: Gal Atila la data: 07/21/2012 8:50am
Gen:m
Data nasterii:08.08.1953
Stagiul de cotizare:39
Alte date: 23 de ani in grupa a 2-a
Intrebare: Cand voi putea iesi la pensie?
Multumesc anticipat!
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2