Subiect "calcul punctaj pensie" Deschis de ileana chindea la data: 06/30/2008 11:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj pensie
Scris de: ileana chindea la data: 06/30/2008 11:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru ajutorul dat pina acum,dar fiind nemultumita de punctajul general dat pe decizie(am scos azi o copie da la casa de pensii locala) va mai necajesc cu alte aspecte si anume:1)Dupa aprilie 2001 se introduce la calcul ,valoarea salariului asigurat, conform cu cel trecut in plicul primit de la CAS,sau valoarea salariului tarifar inregistrat in cartea de munca. 2) Contestatiile la decizia de pensionare se depun numai la tribunalele judetene? [ am fost azi la judecatoria locala si au ziz ca nu se ocupa de asa ceva, ca nu sint instruiti si sa fac contestatia la tribunalul judetean]. Va multumesc pentru ajuor,pentru ca sinteti si intindeti o mina celor care pina acum nu s-au izbit de astfel de situatii, crezind ca fiecare om sau institutie sint corecte.
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 06/30/2008 2:14pm
1) Dupa aprilie 2001 sumele asigurate sunt transmise electronic de la Intreprinderea unde lucrati la Casa de Pensii. Acestea sunt cele continute in instiintarea de la Casa de Pensii si tot acestea vor fi luate in calcul la pensie. Corect acestea ar trebui sa fie trecute si in cartea de munca, mai putin la cei care lucreaza in doua locuri de munca unde in instiintare sunt sumele cumulate pentru care s-a platit CAS iar in cartea de munca sunt trecute numai sumele de la intreprinderea unde are norma intreaga.
2)In lege este prevazuta posibilitatea de a contesta decizia de pensionare la “instanta judecatoreasca competenta in a carei raza teritoriala se afla domiciliul asiguratului”. Daca ati fost indrumata la Tribunalul Judetean inseamna ca acesta este competent in astfel de cauze. Ceiace am insista noi este sa motivati temeinic contestatia si nu motivata cu o suspiciune, avand in vedere ca acolo Casa de Pensii va fi reprezentata de un avocat pregatit in acest domeniu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1