Subiect "Cat trebuie sa platesc?" Deschis de Apahidean Atena la data: 02/06/2008 4:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cat trebuie sa platesc?
Scris de: Apahidean Atena la data: 02/06/2008 4:39am
Buna ziua
Am 47 de ani, doar salariul minim pe economie la vedere si va rog sa-mi spuneti daca pot sa nu mai muncesc, sa-mi platesc in continuare asigurarile sociale, care ar fi cuantumul si durata platii pana la a putea beneficia de o pensie!
Re: Cat trebuie sa platesc?
Scris de: lapensie la data: 02/06/2008 3:32pm
Ne pare rau daca raspunsul nostru nu va fi placut pentru dv. dar nu facem decat sa interpretam prevederile legale.
In cazul cand nu mai sunteti asigurata obligatoriu conform legii 19/2000 va puteti asigura individual prin contract de asigurare sociala.
Cotributia in acest caz depinde de:
-salariul pentru care vreti sa platiti contributie care trebuie sa fie mai mare de ¼ din salariul mediu brut pe economie care in 2008 este prevazut 1550 lei, deci pentru un salariu minim de 388 lei.
-contributia este stabilita anual prin legea bugetului asigurarilor de stat. Pentru 2008 dam extrase pe forumul nostru la aceasta lege. Aceasta contributie pentru cei neangajati este cumulul contributiei unui angajat si a angajatorului, adica din 1 ianuarie 2008- 29 % din salariul asigurat iar din 1 decembrie 2008 -27,5 %. Adica pentru 0,25 puncte pe an trebuie contribuit cu peste 110 roni lunar.
-data iesirii la pensie anticipata partiala este dupa varsta de 55 ani daca aveti pana atunci stagiul minim de cotizare total ca salariat si prin contract de peste 30 de ani cu reducerea cuantumului pensiei cu un procent ce depinde de perioada cu care depasiti stagiul minim, si poate fi calculat de dv. pe siteul nostru.
-pensia integrala o primiti la varsta de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1