Subiect "iesire la pensie" Deschis de miron la data: 07/30/2008 6:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: miron la data: 07/30/2008 6:22am
Gen:m
Data nasterii:27 noiembrie 1959
Stagiul de cotizare angajat in 15sept 1978 plecat in armata angajat dupa armata lucrez si acum 30 iulie 2008 lucrat in grupa 2 din anul 15sept 1978 pina in anul 2001 doar armata mi-a intrerupt grupa 2 vreau sa stiu daca armata se pune ca vechime in cimpul muncii si daca anii cei aproape 5 care cred ca-i am pentru grupa 2in plus se pun ca cotizare in cimpul muncii adica sa am aproape 33 de anipina acum cotizati
Alte date:
Intrebare:
Re: iesire la pensie
Scris de: lapensie la data: 07/30/2008 9:17am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in noiembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite.Din pacate dv nu ati precizat stagiul exact in grupa a II a in schimb ati facut un calcul care este gresit si nu ne ajuta cu nimic. Grupa a II a sau conditii deosebite nu creste stagiul de cotizare nici nu reduce stagiul complet de cotizare ci reduce varsta standard de pensionare.
Am apeciat noi stagiul lucrat in conditii deosebite intre 20 si 22 ani caz in care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni. In aceste conditii aveti dreptul la pensie la limita de varsta in mai 2020 la varsta redusa de 60 ani si 6 luni cu conditia sa aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Perioada stagiului militar este considerat stagiu asimilat si se adauga la stagiul efectiv lucrat.
Re: iesire la pensie
Scris de: miron la data: 08/01/2008 8:21am
Gen:m
Data nasterii:27 mov 1959
Stagiul de cotizare:am lucrat in grupa 2 din anul 1978 luna sept 15 pina in anul 1978 oct20 plecat in armata revenit in 1980 martie si am lucrat in continuare in grupa 2 pina in 20001 martie citi ani am reducere in grupa 2 sidaca si aniii cit am fost in armata mi se considera in grupa 2 si daca aniii cit am fost in armata mi se pun ca anii cotizanti pentru indeplinera celor 35 obligatoriu
Alte date:
Intrebare:
Re: iesire la pensie
Scris de: lapensie la data: 08/01/2008 8:55am
Anii cat ati fost in armata nu se considera in gr a II a. Perioada in care ati satisfacut stagiul militar se considera ca stagiu asimilat si se insumeaza cu stagiul efectiv lucrat ( deci contribuie la cei 35 ani obligatorii) dar nu pentru pensie anticipata sau anticipata partiala.
Reducerea varstei de pensionare datorita grupei ramane cea calculata anterior adica 4 ani si 6 luni.
Re: iesire la pensie
Scris de: miron la data: 08/03/2008 5:27am
Gen:m
Data nasterii:27 nov 1959
Stagiul de cotizare:in grupa 2 din anul 1980 martie pina in martie 2001
Alte date:
Intrebare:dv mi-ati spus ca am 4 ani si 6 luni in grupa 2 dupa calculul meu si asa stiu ca se dau 3 luni in plus la un an eu am 21 de ani deci 63 luni si imi ies 5 ani de acum nu-mi dau seama cine a gresit va multumesc
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 08/03/2008 3:35pm
Calculul dv este gresit pentruca faceti confuzie intre prevederile legii vechi a pensiilor 3/1977 care a fost abrogate la 1 aprilie 2001 si care intradevar crestea vechimea cu 3 luni pe anul lucrat in grupa 2. Noua lege 19/2000 care a intrat in vigoare la 1 aprilie 2001 introduce alte grupe de munca. Grupa de conditii deosebite cu care a fost echivalata grupa a II din legea veche acorda reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni pentru 20 de ani inpliniti lucrati in conditii deosebite si cu 5 ani pentru 22 ani inpliniti lucrati in conditii deosebite. Dv aveti lucrati in conditii deosebite o luna inainte de armata si 21 ani dupa armata.
Astfel ne avand 22 ani inpliniti in grupa va incadrati la 20 ani inpliniti lucrati in conditii deosebite si reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni
Re: iesire la pensie
Scris de: jan gheorghe la data: 02/15/2012 7:57am
Gen:M
Data nasterii:01.09.1957
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date : 6 ani grupa
Intrebare:data iesirii la pensie
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/17/2012 7:29am
Pentru Jan Gheorghe
Nu ati precizat grupa de munca si in acest caz am considerat grupa II de munca . Daca presupunerea noastra este gresita si ati lucrat in gr I reveniti.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 6 ani lucrati in grupa II de munca beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si obtineti un stagiu total de cotizare de 31 ani si 6 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 1 an conform careea aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 01 septembrie 2021 daca atunci aveti stagiu de cotizare de 35 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca).
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 36 %, la varsta de 60 ani adica in 01 septembrie 2017 daca atunci aveti stagiu de cotizare de 35 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca) .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1